آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هفتم

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هفتم

مشخصات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هفتم

در مقاله قبل، یعنی فصل ششم از آموزش سئو، نحوه تاثیرگذاری تجربه کاربری (UX) و محتوای وب سایت (Content) روی سئوی وب سایت را بررسی کردیم و ابزارهای مفیدی را نیز معرفی نمودیم. در این مقاله، که بخش اول از فصل هفتم می باشد، درباره نحوه گسترش محبوبیت و در نتیجه تعداد لینک های سایت را بررسی می کنیم.

 

 فصل هفتم: گسترش محبوبیت و تعداد لینک های وب سایت 

اهمیت لینک ها در وب سایت:

برای خزنده های موتور جستجو، که دنیای بسیار وسیع وب را پیمایش (Crawl) می کنند، لینک ها همانند خیابان های بین صفحات وب هستند. موتورهای جستجو توسط آنالیز ساختار این لینکها، می توانند بین صفحات ارتباط برقرار کنند.

از اواخر دهه 90 میلادی، موتورهای جستجو به لینک های یک وب سایت بعنوان یک رای به محبوبیت و اهمیت آن وب سایت نگاه می کنند. لینکها همه چیز در سئو نیستند، اما از طریق لینک ها موتورهای جستجو نه تنها محبوبیت وب سایت ها را آنالیز می کنند بلکه معیارهایی مانند قدرت، اسپم، اطمینان و اعتماد را نیز آنالیز می کنند. وب سایت های قابل اعتماد به وب سایت قابل اعتماد دیگر لینک می دهند در حالیکه یک وب سایت بی اهمیت و اسپم تعداد لینک های خیلی کمی از وب سایت های قابل اعتماد و محبوب دریافت می کنند.

بر اساس الگوریتم های آنالیز لینک های وب سایت، گسترش پروفایل لینک ها برای جذب ترافیک از سمت موتورهای جستجو ضروری می باشد. بعنوان یک سئوکار باید بدانید ایجاد لینک در وب سایت باعث موفقیت در امر بهینه سازی وب سایت تان خواهد شد.

سیگنال های لینک (Link Signals):

موتور جستجو چگونه به لینک ها ارزش نسبت می دهند؟ برای پاسخ دادن به این سوال، نیاز است به یک المان لینک بطور مجزا نگاه کنیم و ببینیم موتور جستجو چگونه این المان ها را ارزیابی می کند. ما بطور کامل از معیارهای اختصاصی موتورهای جستجو چیز زیادی نمی فهمیم، اما فاکتورهایی در زیر مطرح شده است که ارزش بررسی را دارند. این سیگنال ها و بسیاری دیگر، توسط بهینه سازان حرفه ای زیر نظر قرار می گیرند:

 • محبوبیت جهانی: هر چقدر محبوبیت و اعتبار یک وب سایت بیشتر باشد، به همان اندازه لینک های آن سایت ارزش و اهمیت دارند. به سایتی مانند ویکی پدیا (WikiPedia) هزاران وب سایت مختلف لینک داده اند که بیانگر اینست که احتمالا ویکی پدیا یک وب سایت مهم و معتبر است.
 • Local/Topic-Specific Popularity: مفهوم محبوبیت محلی (Local) اولین بار توسط موتور جستجوی Teoma مطرح شد. این مفهوم پیشنهاد می دهد که لینک هایی که از سایت های دارای موضوعات و تیترهای خاص و مرتبط به سایت ما هستند اهمیت بیشتری دارند نسبت به لینک هایی که از وب سایت هایی بیایند که تاپیک ها و تیترهای کلی و general دارند و به موضوع سایت ما ربطی ندارند. بعنوان مثال فرض کنید موضوع وب سایت شما درباره فروش خانه سگ باشد، مسلما لینک هایی که از سایت جامعه پرورش دهندگان سگ به سایت شما داده می شوند اهمیت بیشتری دارند نسبت به لینک هایی که مثلا از یک سایت اسکی روی آب دریافت می کنید!
 • متن لینک (Anchor Text): یکی از قویترین سیگنال هایی که یک موتور جستجو برای رتبه بندی وب سایت ها استفاده می کند، متن لینک یا anchor text است. اگر ده ها لینک با کلمه کلیدی مناسب به یک صفحه وب اشاره کنند، احتمال زیادی دارد که آن صفحه در رتبه بندی نتایج گوگل در آن کلمه کلیدی خاص بهینه باشد.
 • رتبه اعتماد (Trust Rank): تعجبی ندارد که بگوییم اینترنت پر است از تعداد بسیار زیادی اسپم. برخی تخمین زده اند که 6 درصد صفحات وب اسپم باشند. به منظور هرس کردن محتواهای غیر مفید و تکراری، موتورهای جستجو از سیستم های اندازه گیری اعتبار و اعتماد استفاده می کنند که بسیاری از آنها بر اساس گراف لینک های وب سایت ها هستند. لینک شدن وب سایت A توسط سایت معتبر و مهم B می تواند تا حد زیادی اعتبار و اهمیت سایت A را نزد موتورهای جستجو تامین کند. وب سایت دانشگاه ها، سازمان های دولتی نمونه هایی از وب سایت های مورد اعتماد می باشند.
 • همسایگی لینک (Link Neighborhood): لینک های اسپم اکثرا دو طرفه هستند. اگر وب سایت A  به یک وب سایت اسپم لینک داشته باشد، احتمالا خود وب سایت A نزد موتورهای جستجو اسپم محسوب خواهد شد و برعکس. احتمالا وب سایت های اسپم زیادی به وب سایت A لینک داده اند. موتور جستجو با نگرش در این لینک ها، می تواند جایگاه وب سایت شما را مشخص کند. بنابراین این موضوع مهم است که دقت کنید به چه سایت هایی لینک می دهید و سعی دارید چه سایت هایی به شما لینک بدهند.
 • تازگی لینک ها (Freshness): قدرت و سیگنال لینک های قدیمی با مرور زمان رو به افول می رود و سایتی که زمانی از اعتبار بالایی به واسطه لینک ها برخوردار بود، اکنون دیگر آن اهمیت را ندارد. زیرا باید بتدریج به تعداد لینک های سایت مان اضافه کنیم و آنها را آپدیت کنیم. موتورهای جستجو با بررسی و کشف لینک های تازه و جدید، محبوبیت (popularity) و ارتباط (relevance) وب سایت ما را ارزیابی می کنند.
 • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی (Social Sharing): در سال های اخیر، به استفاده از شبکه های اجتماعی (مانند فیسبوک (Facebook)، توییتر(Twitter)، گوگل‌پلاس(GooglePlus)) و به اشتراک گذاری مطالب در آنها رشد بسیار زیادی پیدا کرده است. موتورهای جستجو با لینکهای به اشتراک گذاشته شده (shared links) در شبکه های اجتماعی به گونه متفاوتی نسبت به لینک های معمولی رفتار می کند. بین متخصصین و حرفه ای های دنیای سئو بر سر اینکه “اهمیت و قدرت سیگنال لینک های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی چگونه توسط موتورهای جستجو ارزیابی می شود” بحث و منظره وجود دارد اما چیزی که مشخص است اینست که روز به روز اهمیت و محبوبیت شبکه های اجتماعی در میان مردم در حال افزایش است.

 

در ادامه مقاله، به اشتراک گذاری مطالب سایت در شبکه های اجتماعی و نیز مبانی ایجاد لینک را آموزش خواهیم داد.

قدرت به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

گوگل‌پلاس، توییتر، لینکداین، فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی معروف چگونه می توانند قاعده بازی را عوض کنند؟

سال های 2011 و 2012  اوج به اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی بود و تاثیر زیادی روی موتورهای جستجو داشتند. بطور خاص، موتور جستجوی گوگل، شروع کرد به دخالت دادن لینک های شبکه های اجتماعی در نتایج جستجوی خود. این قضیه به این صورت انجام می شد که برای کاربرانی که در هریک از این شبکه ها لاگین بودند، نتایج جستجوی متفاوتی را با توجه به مطالب به اشتراک گذاشته شان نمایش می داد. این گونه نتایج اگرچه ممکن است جزء ده نتیجه اول جستجو به آن کاربر نمایش داده نشوند اما مطمئنا در آن نتایج تاثیرگذار خواهد بود. قدرت بالقوه استفاده از شبکه های اجتماعی تاثیر زیادی بر روی بازاریابی جستجوی اینترنتی دارد. به نحوی که اگر بعنوان مثال فردی دارای اعضای زیادی در circle خود در گوگل پلاس باشد، و مطالب فراوانی را در این شبکه به اشتراک بگذارد، احتمال اینکه رتبه مطالب و لینکهایی که به اشتراک گذاشته ارتقا یابد زیاد است. برای نویسندگان سایت ها این از اهمیت بالایی برخوردار است که مطالب نوشته شده خود را با اینگونه افراد (که circle گسترده ای دارند) به اشتراک بگذارد.

آیا اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مانند لینک ها عمل می کنند؟

در یک کلمه نه! اگرچه شواهدی وجود دارد که لایک ها (Likes) و پلاس ها (Plus) درباره یک مطلب در شبکه های اجتماعی مذکور می تواند روی رتبه بندی موتورهای جستجو تاثیرگذار باشد، اما لینک ها بعنوان فاکتوری غیرقابل انکار در رتبه بندی وب سایت ها و نیز روشی ماندگارتر نسبت به سایر روش ها می باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مبانی ایجاد لینک (Link Building Basics):

ساختمان لینک یک هنر است و یکی از چالش انگیزترین آیتم ها در بهینه سازی وب سایت ها برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization-SEO) می باشد و همچنین مهمترین فاکتور حیاتی برای دستیابی به موفقیت در زمینه بهبود رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو می باشد. ایجاد ساختار لینک در وب سایت نیاز به خلاقیت، زمان، و گاهی بودجه مالی دارد.

شروع یک کمپین ایجاد لینک:

مانند سایر فعالیت های بازاریابی اینترنتی، اولین قدم برای ایجاد یک کمپین، هدف گذاری و مشخص کردن استراتژی تان می باشد. متاسفانه ایجاد لینک یکی از مواردی است که اندازه گیری و ارزیابی آن بسیار سخت می باشد. اگرچه موتورهای جستجو با وزن کردن دقیق لینک ها توسط معیارهای ریاضی می توانند وزن و اعتبار هر لینک را اندازه گیری کنند.

سئو بر روی تعدادی سیگنال برای کمک به رتبه بندی وب سایت ها تکیه و اعتماد می کند. این معیارها در لیست زیر آمده است:

 • رتبه بندی (Ranking) توسط عبارات مرتبط مورد جستجو: یکی از بهترین روش ها برای تعیین ارزش یک صفحه وب توسط موتور جستجو، اینست که عبارات و کلمات مورد هدف خود را سرچ کنیم (بطور خاص، عنوان صفحه و سرخط مقالات). بعنوان مثال اگر شما قصد دارید در عبارت “غذای سگ” رتبه خوبی بدست آورید، با سرچ این عبارت در گوگل و تلاش برای بدست آوردن لینک از وب سایت هایی که هم اکنون در این عبارت رتبه بالایی دارند، می توانید زودتر به این هدف خود برسید.
 • استفاده از ابزار MozRank: این ابزار مشخص می کند که صفحه وبی که به آن داده می شود تا چه حد در دنیای وب محبوب و مهم می باشد. صفحات وبی که دارای MozRank بالاتری باشند، احتمال بیشتری دارند که رتبه خوبی در نتایج جستجو بدست آورند. هرچه تعداد لینک به آن وب سایت بیشتر باشد، آن وب سایت محبوب تر می شود. لینک هایی که از سایت های معتبری مانند cnn.com به یک صفحه وب بیایند، می تواند محبوبیت و اعتبار آن صفحه و متعاقبا MozRank آن را تا حد زیادی افزایش دهد. MozRank می تواند با کسب لینک های زیاد از وب سایت های نیمه-محبوب (semi-popular) و یا تعداد کمی لینک از وب سایت های کاملا محبوب مانند bbc.com افزایش یابد.
 • اقتدار دامین (Domain Authority یا DA): فاکتوری است مستقل از رشته پرس و جو (query-independent) که احتمال رتبه گرفتن دامین (دامنه) یک وب سایت را با توجه به رشته مورد جستجو (searched query) را اندازه گیری می کند. DA توسط آنالیز گراف دامین های اینترنت محاسبه می شود و یک دامین با هزاران دامنه موجود در گوگل مقایسه می شود.
 • لینک های بازگشت رقبا (Competitors): با آزمایش بک لینک های (Back Links یا Inbound Links) یک وب سایت که در حال حاضر دارای رتبه خوبی در عبارت مورد هدف شما می باشد، شما می توانید به ایده ها و اطلاعات ارزشمندی از لینک هایی که آن وب سایت توسط آنها توانسته این رتبه خوب را کسب کند، دست یابید. سئوکاران می توانند توسط ابزارهایی مانند Open Site Explorer می توانید به این لینک ها و وب سایت های حاوی آنها به منظور ایجاد کمپین دسترسی پیدا کنید.
 • تعداد لینک های موجود در یک صفحه وب: ارزشی که توسط یک لینک تبادل می شود با حضور لینک های دیگر در آن صفحه کمتر می شود. بنابراین اگر وب سایت A بتواند در صفحه ای از وب سایت B لینک شود که آن صفحه تعداد لینک های کمتری دارد، ارزش بیشتری دارد نسبت به اینکه در صفحه ای با تعداد لینک بالا لینک شود.
 • ترافیک مراجعین بالقوه (Potential Referral Traffic): ایجاد ساختار مناسب لینک در یک وب سایت تنها درباره موتور جستجو نیست. لینک هایی که بصورت مستقیم ترافیک بازدیدکنندگان را به وب سایت تان هدایت می کند، نه تنها باعث بهبود رتبه وب سایت شما می شود بلکه کاربران ارزشمند نیازمند سرویس مورد ارائه شما (Targeted Users) را به سایت تان روانه خواهند شد (هدف اساسی بازاریابی اینترنتی) این چیزی است که شما می توانید با محاسبه تعداد بازدیدکنندگان وب سایت و یک صفحه خاص توسط آنالیزورهای موجود (مانند گوگل آنالیتیکس-Google Analytics) آنرا تخمین بزنید. اگر نمی توانید از سرویس های آنالیز استفاده کنید، سرویسی نظیر گوگل ترندز (Google Trends) می تواند شما را در این زمینه کمک کند. توسط این سرویس می توانید وب سایت های با ترافیک بالا را مشاهده کنید. و هم اینکه اطلاعات این سرویس دقیق و معتبر می باشد.

فعالیت در زمینه فاکتورهایی که روی موتورهای جستجو تاثیر گذار هستند زمانبر و نیازمند تمرین و تجربه می باشند. اگرچه با بررسی سرویسی مانند گوگل آنالیتیکس، می توانید دریابید که کمپین های شما چقدر موفق بوده اند. شما هنگامی موفقیت بدست آورده اید که افزایشی در تعداد بازدیدکنندگان، بهبود رتبه در نتایج جستجو، افزایش تعداد پیمایش توسط خزنده ها و افزایش تعداد لینک ها به سایت تان مشاهده کنید. اگر این معیارها بعد از بکارگیری یک کمپین موفق رخ ندادند، احتمالا یا باید بدنبال هدف گیری جدیدی باشید، یا بهینه سازی On-Page (onPage Optimization) را بهبود بخشید.

5 نمونه از استراتژی های ایجاد لینک (Link Building):

 • از مشتریان وفادار خود بخواهید به وب سایت شما لینک بدهند: اگر در کسب و کار اینترنتی خود شریکی دارید که بطور منظم و مداوم با هم کار می کنید، و یا مشتریانی که عاشق برند شما هستند و به شما وفادار هستند، می توانید با ارسال آیکون های گرافیکی و یا شبیه آن، از آنها بخواهید به وب سایت تان لینک دهند.
 • یک بلاگ بسازید و آنرا یک منبع ارزشمند، آگاهی دهنده و سرگرم کننده قرار دهید: ساختار لینک و محتوای یک وب سایت آنقدر مبحث مهمی است که از معدود پیشنهادات مهندسین گوگل می باشد.
 • محتوایی تولید کنید که بطور طبیعی لینک دهی به آن مطلب و به اشتراک گذاری آن زیاد باشد: در دنیای سئو، نام اینکار Linkbait می باشد. کاربرانی که اینگونه مطالب را میخوانند، تصمیم می گیرند آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارند و بلاگر ها (Blogger) یا مدیران وب سایت ها (Webmasters) که این مطالب را بخوانند لینک آن صفحه را در سایت و یا بلاگ خود معرفی می کنند.
 • قابل انتشار بودن مطالب: جلب کردن توجه نشریات، وبلاگ ها و رسانه های خبری روش خوبی برای کسب لینک است. گاهی اوقات این قضیه می تواند به راحتی انتشار رایگان یک مطلب، بهره برداری از یک محصول جدید و یا بیان مطلبی بحث برانگیز باشد.

پول را به من نشان بده!

موتورهای جستجوی گوگل و بینگ؛ بدنبال کم کردن اثر لینک های خریداری شده در نتایج اولیه خود هستند. از آنجایی که برای آنها، شناسایی و بی اعتبار ساختن تمام لینک های پولی غیرممکن است، موتورهای جستجو وقت و هزینه زیادی را برای این شناسایی صرف می کنند. وب سایت هایی که بدین گونه شناسایی می شوند (از لینک های پولی-Paid Links– استفاده کرده باشند) رتبه آنها توسط موتور جستجو به فراموشی سپرده می شود و دچار افت SEO خواهند شد. با اینحال، گاهی اوقات، خرید لینک جواب می دهد!

 لینک های پولی-Paid Links

ما (متخصصین وب سایت Moz) پیشنهاد می کنیم بجای خرید لینک، محتوایی تولید کنید که بطور طبیعی، لینک دهی به سایت تان زیاد باشد.

در مقاله بعد، فصل هشتم از سری آموزشی سئو برای مبتدیان ارائه خواهد شد.

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هفتم

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هفتم

دیدگاه کاربران درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هفتم

دیدگاهی وجود ندارد