آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هشتم

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هشتم

مشخصات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هشتم

در مقاله قبل، به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و مبانی ایجاد لینک (Link Building Basics) و استراتژی های ایجاد لینک را بررسی کردیم. موضوع این مقاله، سرویس ها و ابزارهای موتورهای جستجو می باشد.

 

 فصل هشتم: سرویس ها و ابزارهای موتورهای جستجو 

 بخش اول 

سئوکاران تمایل دارند از ابزارهای مختلفی استفاده کنند. برخی از کاربردی ترین این ابزارها توسط خود موتورهای جستجو ایجاد و فراهم شده اند. موتورهای جستجو از وب مستران می خواهند سایت هایی در دسترس طراحی کنند؛ بنابراین، آنها ابزارها و آنالیزها و دستورالعمل هایی در این زمینه فراهم کرده اند.

در زیر، لیستی از ابزارها و امکاناتی را بیان کرده ایم که توسط تمام موتورهای جستجوی معروف پشتیبانی می شوند و دلیل اهمیت آنها را می دانند.

پروتکل های معروف موتورهای جستجو:

 

1- نقشه سایت (Sitemap):

 به نقشه سایت بعنوان لیستی از فایل هایی نگاه کنید که به موتورهای جستجو ارائه می دهید تا آنها را در چگونگی پیمایش سایت تان راهنمایی و کمک کنید. نقشه سایت، این امکان را به موتور جستجو می دهد تا محتوای سایت تان را بصورت طبقه بندی شده پیدا کنند که شاید در حالت عادی امکان دسترسی و طبقه بندی وجود نداشته باشد. نقشه های سایت می توانند در فرمت های مختلفی تولید شوند و محتواهای گوناگونی از قبیل خبر، متن، تصویر، ویدیو را در بر می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروتکل نقشه سایت به وب سایت Sitemaps.org مراجعه کنید. علاوه بر آن شما می توانید نقشه سایت خودتان را با مراجعه به وب سایت xml-sitemaps ایجاد کنید.

نقشه سایت (Sitemap)

فرمت های نقشه سایت (Sitemap Formats):

نقشه سایت به سه فرمت تولید می شوند:

 1. XML (Extensible Markup language): فرمت پیشنهادی می باشد و رایج ترین فرمت نقشه های سایت است. برای موتورهای جستجو تقسیر آن بسیار ساده است ولی ضعف آن اینست که بدلیل استفاده از تگ های باز و بسته برای هر المنت، حجم فایل نقشه سایت می تواند بسیار بالا رود.
 2. RSS (Really Simple Syndication or Rich Site Summary): نگهداری آن ساده است. نقشه های سایت با فرمت rss می توانند طوری کدنویسی شوند که به محض درج اطلاعات جدید در وب سایت، نقشه سایت نیز آپدیت شود. نقطه ضعف آن اینست که مدیریت آن سخت است. بدلیل اینکه rss از xml مشتق شده است، مدیریت آن به نسبت مشکل تر می باشد.
 3. Txt: نقشه های سایت در این فرمت، به شدت ساده هستند. نقشه سایت در فرمت متن (text sitemap) بصورت یک URL در یک خط تا 50 هزار خط می باشد. نقطه ضعف آن اینست که هیچ متا داده ای را نمی توان در آن تعریف کرد.

 

 بخش دوم 

 

تا اینجای مقاله، پروتکل های معروف موتورهای جستجو را معرفی کردیم و فرمت های نقشه سایت (SiteMap) را شرح دادیم. در این بخش ، فایل متنی ربات (Robots.txt) و تگ متای ربات (Meta Robots) و اتریبیوت nofollow برای لینک را معرفی کرده و آموزش می دهیم.

2- فایل متنی ربات (Robots.txt):

فایل robots.txt که محصولی از وب سایت robotstxt می باشد، یک فایل متنی می باشد که در فولدر ریشه هر وب سایت (root directory) ذخیره می شود (برای مثال www.google.com/robots.txt) و دستوراتی را به خزنده های اتوماتیک موتورهای جستجو می دهد. وب مستران توسط این فایل اعلام می کنند چه دایرکتوری از وب سایت شان را می خواهند توسط خزنده ها پیمایش نشود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فایل robots.txt به وب سایت Moz مراجعه کنید. دستورات زیر را می توان در این فایل تعریف کرد:

 1. Disallow: دسترسی ربات های خزنده را به یک فایل یا فولدری خاص را محدود می کند.
 2. Sitemap: آدرس قرارگیری نقشه و یا نقشه های سایت را در آن تعریف می کنیم.
 3. Crawl Delay: سرعت خزنده را مشخص می کند که با چه سرعتی سرور را پیمایش می کند.

مثالی از فایلrobots.txt بصورت زیر است:

#Robots.txt www.example.com/robots.txt
User-agent: *
Disallow:

# Don’t allow spambot to crawl any pages
User-agent: spambot
disallow: /

sitemap:www.example.com/sitemap.xml

 

2- فایل متنی ربات (Robots.txt)

نکته: تمام ربات های خزنده از این فایل تبعیت نمی کنند. افرادی با نیت های کثیف! ممکن است رباتی بسازند (مانند email scrapers) که از این پروتکل پیروی نکند و در موارد حاد این قضیه، اینگونه ربات ها می توانند محل اطلاعات محرمانه را بدست آوردند و از آن داده ها سوء استفاده کنند. به همین دلیل توصیه می شود آدرس فولدر مدیریت وب سایت (Administration) و سایر مسیرهای محرمانه و امنیتی وب سایت تان را در فایل robots.txt ذخیره نکنید.

3- تگ متای ربات (Meta Robots):

در تگ متای ربات، دستوراتی در سطح هر صفحه وب به ربات های خزنده (Crawler Robots) داده می شود.  این تگ متا نیز مانند سایر تگ های متا باید در بخش head داکیومنت وب تعریف شود.

در زیر مثالی از نحوه استفاده از تگ متای ربات می بینید:

An Example of Meta Robots
<html>
 <head>
 <title>The Best Webpage on the Internet</title>
 <meta name="ROBOTS" content="NOINDEX, NOFOLLOW">
 </head>
 <body>
 <h1>Hello World</h1>
 </body>
</html>

 

در تگ متای مثال فوق، به خزنده های موتور جستجو دستور داده ایم که نه تنها این صفحه را ایندکس نکند (NOINDEX) بلکه لینک های این صفحه را نیز پیگیری نکند و در گراف لینک های این صفحه تعریف نکند (NOFOLLOW). به تصویر زیر دقت کنید:

 

 

4-  اتریبیوت nofollow برای لینک (rel=”nofollow”) :

آیا به یاد دارید (در مقالات قبل) که هر لینک چگونه می تواند مانند یک رای مثبت برای صفحه وب باشد؟ nofollow این اجازه را به وب مستران می دهد که با اینکه به صفحه ای لینک داده اند، به آن لینک رأی (Vote) ندهند. بطور لفظی nofollow به موتور جستجو می گوید که از این لینک پیروی نکند. با این وجود، برخی از موتورهای جستجو به نظور کشف صفحات جدید از اینگونه لینک ها پیروی می کنند ولی رأی در نظر نمی گیرند. لینک های nofollow ارزش به مراتب کمتری نسبت به لینک های معمولی یک وب سایت دارند اما در مواقعی که می خواهید در سایت تان به یک منبع غیرقابل اعتماد لینک دهید، مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه استفاده از اتریبیوت nofollow در زیر آمده است:

<a href="http://www.example.com" title="Example" rel="nofollow">Example Link</a>

 

5-  اتریبیوت canonical »»» rel=canonical :

اغلب دو یا چند کپی از محتوای یک صفحه در URL های مختلف ظاهر می شود. مانند صفحه اصلی یک وب سایت که می تواند روی آدرس های زیر فراخوانده شود:

 • http://www.example.com/
 • http://www.example.com/default.asp
 • http://example.com/
 • http://example.com/default.asp
 • http:// example.com/Default.asp

از منظر یک موتور جستجو، آدرس های فوق 5 صفحه مجزا محسوب می شود و به دلیل اینکه محتوای هر 5 صفحه عینا مانند هم هستند، مطمئنا این محتوا را بی ارزش تلقی می کند و هیچ رتبه ای برای آن در نظر نمی گیرد. Canonical این مشکل را حل کرده است و به موتور جستجو می گوید 5 صفحه فوق یک صفحه واحد هستند و تنها یکی از آنها باید ایندکس شوند و در نتایج جستجو نمایش داده شوند.

بعنوان مثال، فرض کنید در صفحه وبی با آدرس www.example.com/default.asp اتریبیوت canonical را به شکل زیر تعریف کرده ایم:

<html>
<head>
<title>The Best Webpage on the Internet</title>
<link rel="canonical" href="http://www.example.com">
</head>
<body>
<h1>Hello World</h1>
</body>
</html>

 

در مثال بالا، با استفاده از rel=canonical به خزنده های موتور جستجو گفتیم که این صفحه یک کپی از www.example.com می باشد و URL دوم باید بعنوان آدرس استاندارد و معتبر محسوب شود.

 بخش سوم 

 

 ابزارهای موتور جستجو (Search Engine Tools) :

در بخش قبل، فرمت های نقشه سایت و  تگ متای ربات و  اتریبیوت nofollow برای لینک و  اتریبیوت canonical را بررسی کردیم. در این بخش، ابزارهای موتور جستجو (Search Engine Tools) را معرفی خواهیم کرد.

 

»»» کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console):

 

ویژگی های کلیدی گوگل وبمستر تولز:
 • اهداف و مقاصد جغرافیایی: اگر وب سایتی کاربران یک منطقه خاص جغرافیایی را مورد هدف قرار داده باشد، وب مستران این سایت ها می توانند با ارائه اطلاعات خود به گوگل، مشخص کنند محتوای وب سایت شان چگونه در جستجوی پیشرفته گوگل (سرچ در منطقه ای خاص) به کاربران نمایش داده شوند و همچنین دقت جستجوی گوگل را در هنگام جستجوهای جغرافیایی بیشتر کنند.
 • دامنه ترجیحی (Preferred Domain-PA): دامنه ترجیح داده شده دامنه ای است که وب مستر یک سایت علاقه دارد با آن فرمت دامنه ، صفحات وب سایتش در موتورهای جستجو ایندکس شوند. بعنوان مثال اگر PA برابر http://example.com باشد، اگر لینکی به سایت تان مشاهده کند که به فرمت http://www.example.com باشد، این لینک را به شکل دامین ترجیحی یعنی http://example.com خواهد دید.
 • پارامترهای URL: شما بعنوان یک مستر، می توانید به گوگل، پارامترهای استفاده شده در url سایت تان را معرفی کنید تا گوگل آنها را بهتر و موثرتر پیمایش و ایندکس کند (sprt=price یا sessionId=2).
 • نرخ پیمایش (Crawl Rate): فاکتوری است که مشخص می کند سرعت پیمایش خزنده ها چقدر باشد (و نه فرکانس آنها).
 • بدافزار (Malware): در صورتی که بدافزاری در وب سایت تان وجود داشته باشد، گوگل این موضوع را به شما اطلاع می دهد. وجود بدافزارها می تواند تجربه کاربری ناخوشایندی را ایجاد کند و همچنین باعث پایین آمدن رتبه سایت تان شود.
 • خطاهای در حین پیمایش (Crawl Error): اگر خزنده های گوگل در هنگام پیمایش وب سایت تان، با خطایی (مانند وجود نداشتن صفحه یعنی ارور 404) مواجه شوند، گوگل این خطا را به شما اعلام می کند.
 • پیشنهادهای HTML (HTML Suggestion): گوگل توسط این معیار، اگر در کد وب سایت شما المنتی دارای فرمت و یا مقادیری نامناسب برای موتورجستجو (Search Engine-Unfriendly) پیدا کند، اعلام خواهد کرد (مانند وجود نداشتن تگ های title و description).

 

برای ثبت نام در سرویس گوگل وب مسترز (Google Webmasters) کلیک کنید.

 

سرویس گوگل وب مسترز (Google Webmasters)

ارائه آمار وب سایت در دنیای وب:

آمارها (Statistics) که توسط موتورهای جستجو فراهم شده اند، بینش دقیقی نسبت به سایت تان برای شما فراهم می کند. مانند تاثیرات کلمات کلیدی (Keywords Impression) و CTR (Click Through Rate) و صفحات با رتبه خوب در نتایج جستجو و نیز آماری درباره لینک های سایت تان.

تنظیمات وب سایت (Site Configuration):

این بخش مهم از سرویس وب مسترز شرکت گوگل، این امکان را برای وب مستران فراهم می کند تا نقشه های سایت شان را آپلود کنند، فایل های robots.txt را تست کنند، لینک های سایت (Sitelinks) را تنظیم کنند، تغییر آدرس درخواست ها وقتی از یک دامین به دامینی دیگر مهاجرت کرده اید، تنظیمات مربوط به پارامترهای URL (که در بخش قبل توضیح دادیم)

معیار +1 (+1 Metrics): وقتی کاربران مطلبی را در سایت شما روی شبکه گوگل‌پلاس (GooglePlus) توسط دکمه 1+ به اشتراک می گذارند، این فعالیت در نتایج جستجوی گوگل تاثیرگذار خواهد بود و اهمیت فراوانی در رتبه بندی سایت تان دارد.

آزمایشگاه‌ها (Labs):

این بخش، شامل آمار و اطلاعات تجربی می شود که گوگل به وب مستران نمایش می دهد. یکی از امکانات مهم این بخش، نمایش کارایی سایت (Site Performance) به مدیران وب سایت ها می باشد مانند اینکه سایت شان بهنگام لود شدن برای کاربران، چقدر کند یا سریع است؟

 بخش چهارم 

 

در بخش قبل، کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) را معرفی و بررسی کردیم. در این بخش، دو ابزار Bing Webmaster Tools و Moz Open Site Explorer را بررسی خواهیم کرد.

 

»»» ابزار مدیریت سایت در بینگ (Bing Webmaster Tools):

 

ویژگی های کلیدی Bing Webmaster Tools:
 • بررسی اجمالی سایت (Sites Overview): این قابلیت، یک دید کلی از وب سایت فراهم می کند که کارایی سایت را در نتایج موتورجستجوی بینگ را نمایش می دهد. بطور کلی معیارهایی مانند تعداد صفحات پیمایش شده (Crawled Pages) و تعداد صفحات ایندکس شده (Indexed Pages) و تعداد کلیک ها را شامل می شود.
 • آمار پیمایش (Crawl Stats): تعداد صفحات کشف شده و ایندکس شده را بهمراه خطاهای احتمالی در حین پیمایش را نمایش می دهد. مانند گوگل شما می توانید در این بخش، نقشه سایت تان را آپلود کرده و به کشف و اولویت بندی هرچه سریعتر صفحات سایت تان کمک کنید.

ابزار مدیریت سایت در بینگ (Bing Webmaster Tools)

 • ایندکس (Index): این بخش به وب مستران کمک می کند که نحوه ایندکس شدن صفحات وب سایت شان را مشاهده و کنترل کنند. مجددا همانند سرویس گوگل وب مسترز، شما می توانید مشاهده کنید که مطالب سایت شما چگونه در موتورجستجوی بینگ ثبت شده است. مانند اینکه یک URL ارسال کنید یا URL ای را حذف کنید. پارامترهای URL را مدیریت کنید. لینک های داخلی سایت تان را مرور کنید.
 • ترافیک (Traffic): این قابلیت از سرویس بینگ وب مسترز، با تلفیق اطلاعات موتورهای جستجوی یاهو! و بینگ، معیارهای Impressions و CTR را به مدیران وب سایت ها نمایش می دهد. این گزارش، اطلاعات میانگینی را ارائه می دهد مانند میانگین هزینه هر تبلیغ (Ads) در صورتی که شما میخواستید هر کلمه کلیدی را خریداری کنید.

»»» ابزار مدیریت سایت توسط وب سایت Moz (Moz Open Site Explorer):

ابزار Open Site Explorer دید خوبی از وب سایت تان و لینک های آن به شما نشان می دهد.

ویژگی های Moz Open Site Explorer:
 • لینک های قدرتمند سایت تان را بشناسید: این ابزار لینک های داخلی سایت را بصورت مرتب شده (Sort) بهمراه Metric آنها نمایش می دهد. بنابراین شما قادر خواهید بود لینکهای موثر و قوی را از سایر لینکهای سایت تشخیص دهید.
 • یافتن قدرتمندترین دامنه هایی که به دامنه سایت شما متصل هستند: این ابزار، امکانی فراهم می کند که قوی ترین دامین هایی را که به دامین سایت شما لینک هستند را شناسایی کنید.
 • آنالیز کردن نحوه توزیع متن لینک های سایت (Anchor Text Distribution): این ابزار، فراوانی متون لینک هایی که کاربران به سایت شما داده اند را نمایش می دهد.
 • ارائه کردن دید مقایسه ای (Comparison View): این قابلیت به شما امکان مقایسه و آنالیز دو وب سایت را می دهد تا متوجه شوید چرا یک سایت رتبه بالایی دارد و دیگری خیر.
 • معیارهای به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی (Social Sharing Metrics): تعداد لایک های فیسبوک، 1+ های گوگل‌پلاس، توییت های توییتر را ارزیابی می کند.

 

موتورهای جستجو در طی سالهای اخیر، ابزارهای بهتر و قدرتمندتری برای کمک به مدیران سایت ها برای بهینه کردن سایت شان فراهم کرده اند. این یک قدم بلند در راستای بهبود رابطه بین سئوکاران و موتورهای جستجو می باشد.

مقاله فوق ترجمه ای است از مقاله نوشته شده توسط Rand Fishkin   از  سری مقالات وب سایت Moz

 

در مقاله بعد، وارد فصل 9 خواهیم شد و در مورد تصورات غلط راجع به موتورهای جستجو صحبت می کنیم.

 

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هشتم

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هشتم

دیدگاه کاربران درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل هشتم

دیدگاهی وجود ندارد