ساختار پست بهینه برای به اشتراک‌گذاری

ساختار پست بهینه برای به اشتراک‌گذاری

مشخصات مقاله

ساختار پست بهینه برای به اشتراک‌گذاری

ساختار پست بهینه برای به اشتراک‌گذاری

The Anatomy of a Shareable Post

ساختار پست بهینه برای به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

روش نوشتن یک پست بلاگ بهینه برای شبکه‌های اجتماعی

موارد مهم در سئوی بلاگ وب سایت:

در این مقاله، راز و رمز داشتن یک وب سایت بهینه و مفید را بیان خواهیم کرد. وب سایتی که صفحات و مطالب آن به تعداد بسیار زیاد در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند و وب سایت های زیادی به آن لینک داده اند و ترافیک ارگانیک زیادی از سمت موتورهای جستجو روانه آن وب سایت می شوند.

برای این تحقیق، متخصصان وب سایت HubSpot مواردی را انجام داده اند که به شرح زیر است:

 1. استخراج URL تمام پست های منتشر شده در بلاگ HubSpot.com (در مجموع حدود 6000 پست)
 2. استخراج آیتم های زیر از هر URL:
 • عنوان مقاله
 • تعداد کلمات عنوان مقاله
 • تعداد کلمات هر مقاله
 • نویسنده مقاله
 • تعداد بازدیدهای کلی هر مقاله
 • تعداد بازدیدهای ارگانیک جستجو (بین تاریخ های May 1, 2015 and July 31, 2015)
 • موضوع یا موضوعات هر مقاله
 • تعداد لینک های خارجی به آن URL
 • تعداد دامین های یکتا و منحصربفرد لینک دهنده به آن URL
 • امتیاز PA=Page Authority هر صفحه
 • تعداد لایک های فیسبوک، توییت، به اشتراک گذاری های LinkedIn و پین های Pinterest و…

 

3. اجرای تست های مختلف با داده های متنوع

تحقیق و مطالعه ای که در این مقاله انجام شده است، نمی تواند یک پاسخ قطعی برای بهبود سئوی یک المان از صفحات وب ارائه دهد. تحقیقات و آنالیزهای انجام شده برای گردآوری این مقاله، می تواند مواردی که برای سئوی پست های سایت مهم می باشند را بیان کند.

آناتومی و ساختار پست های بهینه شده برای لینک دهی:

 

» تاثیر تعداد کلمات پست بر روی ترافیک بازدیدکنندگان:

نمودار زیر بیان کننده تعداد میانگین بازدیدکنندگان یک URL خاص است که بر اساس تعداد کلمات پست آن URL دسته بندی شده است. همانطور که از تصویر زیر مشخص است، بین تعداد کلمات هر صفحه و تعداد بازدیدکنندگان آن صفحه، رابطه ای مستقیم وجود دارد. یعنی هر اندازه تعداد کلمات به 2250 نزدیک شود، ترافیک بیشتری از سمت موتورهای جستجو روانه آن صفحه خواهد شد (جستجوی ارگانیک:Organic Search) آنطور که از نمودار زیر بر میاید، در بازه 2250 تا 2500 کلمه، بیشترین ترافیک بازدیدکنندگان نصیب آن صفحه وب می شود.

تاثیر تعداد کلمات پست بر روی ترافیک بازدیدکنندگان

“مقالات با تعداد 2250 تا 2500 کلمه، بیشترین تعداد بازدیدکننده را کسب می کنند”

» تاثیر تعداد کلمات هر مقاله روی تعداد اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی:

همچنان تمرکزمان بر روی تعدا کلمات هر پست می باشد. این بار می خواهیم تاثیر تعداد کلمات هر مقاله را روی شبکه های اجتماعی مشاهده کنیم. منظورمان شبکه های اجتماعی محبوب و پرطرفدار (فیسبوک، گوگل‌پلاس، لینکدین، پینترست، توییتر) می باشد.

در تصویر زیر، رابطه تعداد کلمات هر مقاله با تعداد اشتراک گذاری های آن مقاله را بررسی کرده ایم. همانطور که مشاهده می شود، مقالاتی که تعداد کلمات آنها از 250 کمتر می باشد، تعداد share های بیشتری در شبکه های اجتماعی را از آن خود کرده اند نسبت به مقالاتی که بین 250 تا 1000 کلمه دارند.

تاثیر تعداد کلمات هر مقاله روی تعداد اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی

“مقالاتی که بیش از 2500 کلمه دارند، برای شبکه های اجتماعی بهینه تر می باشند”

» تاثیر تعداد کلمات مقاله روی تعداد لینک های ورودی (Inbound Links):

آخرین آنالیز درباره تعداد کلمات مقالات، بررسی رابطه بین تعداد کلمات مقاله با تعداد لینک هایی است که وب سایت های دیگر به آن مقاله داده اند. مجددا با توجه به تصویر زیر، مشاهده می شود که رابطه ای مستقیم بین تعداد کلمات با تعداد لینک های ورودی آن مقاله وجود دارد:

تاثیر تعداد کلمات مقاله روی تعداد لینک های ورودی (Inbound Links)

“مقالاتی که حاوی بیش از 2500 کلمه هستند، لینک های بیشتری دریافت می کنند”

سه نمودار فوق بیانگر رابطه موجود بین تعداد کلمات هر مقاله با ترافیک بازدیدکنندگان، share های شبکه اجتماعی و تعداد لینک های ورودی آن مقاله می باشد.

» تاثیر طول عنوان صفحه روی شبکه های اجتماعی:

نمودار زیر، تاثیر طول عنوان صفحه (page title) را بر روی تعداد share های شبکه اجتماعی facebook و twitter بیان می کند. پس از آنالیز عناوین پست های بلاگ HubSpot به این نتیجه رسیدیم که رابطه ای مستقیم بین تعداد کلمات موجود در عناوین مقالات با تعداد share های شبکه های اجتماعی وجود دارد. با مشاهده نمودار زیر می توان نتیجه گرفت پست هایی که عنوان آنها بین 8 تا 12 کلمه دارند، بیشتر در توییتر share می شوند. و همچنین پست هایی با 12 تا 14 کلمه به تعداد بیشتری در فیسبوک به اشتراک گذاشته شده اند.

تاثیر طول عنوان صفحه روی شبکه های اجتماعی

“مقالاتی که تیتر آنها بین 11 تا 14 کلمه دارند، به تعداد بیشتری در شبکه های اجتماعی Share شده اند “

کلماتی خاص در عنوان که باعث گرفتن توییت بیشتر می شود:

تمرکز این بخش بر روی کلمات مورد استفاده در عنوان صفحات وب و نحوه تاثیرگذاری آنها بر تعداد توییت های آن صفحه می باشد. طبق تحقیقات انجام شده بر روی پست های بلاگ مارکتینگ Hubspot ، مقالاتی که در عنوان آنها از اعداد استفاده شده است، مانند “10 Tools of SEO” ، حدود 18% توییت بیشتری کسب کرده اند. مقالاتی که در عنوان آنها کلمه “Ebook” مورد استفاده قرار گرفته باشد، حدود 8درصد توییت بیشتری را نصیب خود می کنند. مقالاتی که در title خود از “How” استفاده کرده اند، 9% توییت بیشتری گرفته اند. موثرترین کلمات در توییت گرفتن، کلمات “Infographic” و “Template” می باشند که به ترتیب حدود 100% و 115% توییت بیشتری دریافت کرده اند. به تصویر زیر دقت کنید:

کلماتی خاص در عنوان که باعث گرفتن توییت بیشتر می شود

توجه: امتیازها و درصدهای فوق بصورت میانگین می باشند و به غیر از کلمات عنوان مقاله، فاکتورهای دیگری در تعداد توییت های یک URL دخیل می باشند.

موضوعاتی که بیشترین لینک ها را دریافت می کنند:

آیتم دیگری که در این گزارش بررسی و آنالیز شده است موضوع اصلی (Primary Topic) هر مقاله می باشد. نمودار زیر بیانگر رابطه بین یک مقاله با موضوعی خاص و تعداد وب سایت هایی که به آن مقاله لینک داده اند می باشد (بطور میانگین)

ایده ای که پشت این آنالیز وجود دارد اینست که کدام موضوع می تواند بیشترین لینک را از سایر وب سایت ها دریافت کند (نکته: در این گزارش، موضوعاتی که کمتر از 10 پست دارند را حذف کرده ایم تا آمار بدست آمده تا جای ممکن عادلانه باشد)

پس از تست A/B مشخص شد که مقالاتی که دارای موضوعات “Call-To-Action” و “Content Marketing” و “Email Marketing” و “Design” بودند، بیشترین لینک ها را از سایر وب سایت ها دریافت کرده اند.

موضوعاتی که بیشترین لینک ها را دریافت می کنند

“اکثر پست های بلاگ وب سایت HubSpot که بیشترین لینک ها را دریافت کرده اند دارای موضوعات Content Marketing و Email Marketing و Design و… بوده اند”

تاثیر متن لینک (Anchor Text) روی ترافیک بازدیدکنندگان و شبکه های اجتماعی:

تاثیری که متن لینک (anchor text) می تواند بر روی سئوی سایت و در نتیجه تعداد بازدیدکنندگان آن داشته باشد، تا سالها با شک و تردید همراه بود. داده هایی که در این گزارش مورد آنالیز قرار گرفته اند، می توانند دید و بینشی نسبت به تاثیر متن لینک و خود لینک روی سئوی سایت به ما بدهند.

چیزی که می خواهیم در اینجا مورد بحث قرار دهیم، اهمیت لینک ها (Importance of Links) می باشد. هدف ما از این گزارش پاسخ به سوالات زیر می باشد:

 • متن لینک ها و خود لینک ها تا چه مقدار روی سئوی وب سایت و در نهایت ترافیک بازدیدکنندگان تاثیر دارد؟
 • تعداد وب سایت هایی که به مطالب وب سایت ما لینک داده اند چه تاثیری روی بازدیدکنندگان سایت ما دارد؟

در حالیکه این قضیه بصورت سیاه و سفید نمی باشد یعنی مطلق نیست اما موارد فوق روش خوبی برای تنظیم اهداف کمپین‌های محتوا (Content Campaign) در اختیار شما قرار می دهد.

لغت‌نامه اصطلاح‌ها

 

External Links (لینک خارجی):

لینک هایی که از خارج از دامین ما به سایت مان اشاره می کنند (بعنوان مثال، لینکی که در سایت A به سایت B اشاره می کند).

 

Anchor Text (متن لینک):

کلمه یا عبارتی که لینک می باشد. بعنوان مثال در لینک “آموزش تجربه کاربری” عبارت “آموزش تجربه کاربری” anchor text می باشد.

 

Exact-Match Anchor Text (متن لینک با تطابق کامل):

در مواقعی که بخواهید عبارتی را که لینک می کنید، بعنوان کلمه کلیدی خود استفاده کنید و برای آن در سرچ گوگل بهینه سازی انجام دهید، باید دقیقا همان عبارت یا کلمه را بعنوان Anchor Text درنظر بگیرید. بعنوان مثال، در جمله “Why Does Matt Produce the Most Boring-Looking Bar Charts?” شما می خواهید عبارت Bar Charts را بعنوان کلمه کلیدی انتخاب نمائید. بنابراین، جمله نهایی بدین شکل خواهد شد:

“Why Does Matt Produce the Most Boring-Looking Bar Charts?”

 

Partial-Match Anchor Text (متن لینک با تطابق جزئی):

این مورد مانند حالت قبل می باشد با این تفاوت که بجای درنظر گرفتن کلمه کلیدی بعنوان متن لینک (anchor text) عبارتی که شامل این کلمه کلیدی باشد را بعنوان متن لینک تعریف می کنیم. بنابراین برای مثال قبل داریم:

Hold on to your seats because we’re about to leave bar charts behind and enter into the crazy world of pie charts.

توزیع متن لینک در بلاگ بازاریابی:

نمودار زیر نشان دهنده نحوه توزیع متن لینک ها در صفحاتی از بلاگ بازاریابی وب سایت Hubspot است که در بین 100 صفحه اول نتایج جستجو نمی باشند. داده های زیر بیان می کنند که 0.6 درصد از لینک ها به یک URL بصورت تطابق کامل (Exact-Match) می باشند و 11.56 درصد از آنها بصورت تطابق جزئی (Partial-Match) و 87.84 درصد نیز عبارات بی ربط و متفرقه (مانند Hubspot و اینجا کلیک کنید و…) را بعنوان متن لینک (anchor text) انتخاب کرده اند.

توزیع متن لینک در بلاگ بازاریابی

آنالیز 100 صفحه اول بلاگ Hubspot در نتایج گوگل:

اکنون می خواهیم نگاهی به آمار 100 صفحه اول در نتایج جستجوی گوگل (در بین صفحات بلاگ Hubspot) بیاندازیم. این صفحات، از طریق ترافیک ارگانیک، بازدید بیشتری نسبت به سایر صفحات دارند.

تغییر عمده ای در این آمار ملاحظه می شود. 1.10 درصد از متون لینک ها بصورت Exact-Match می باشند. 20.86 درصد از anchor text ها بصورت Partial-Match و درنهایت 78.04 درصد نیز از عبارات دیگر برای متن لینک ها استفاده کرده اند. این آمار بصورت میانگین می باشند. نتیجه‎ ای که از این آمار بدست می آید بصورت زیر است:

“بهینه ترین پست های بلاگ HubSpot از متون لینک (anchor text) تطابق کامل (exect-match) و تطابق جزئی (partial-match) استفاده کرده اند.”

بهینه ترین پست های بلاگ HubSpot

تا اینجا، 100 پست آخر بلاگ مارکتینگ را بر اساس لینک های خارجی (External Links) آنها آنالیز و مقایسه کردیم. طبق آمار بدست آمده، مشخص شد در پستهایی که رتبه بهتری در نتایج سرچ گوگل دارند، متن لینک ها بیشتر بصورت exact-match و partial-match می باشند.

بصورت تئوری، این آمار به مدیران وب سایت ها کمک می کند که متوجه شوند برای کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل، به چه تعداد لینک خارجی و با چه متنی نیاز دارند. البته که ما بر روی متن لینک هایی که به سمت سایت ما می آیند کنترل و تسلطی نداریم، اما حداقل می توانیم بفهمیم بک لینک های ایده‌آل برای سایت ها به چه صورتی می باشند.

تاثیر تعداد لینک‌ها بر روی ترافیک ارگانیک:

چارت زیر، ارتباط بین تعداد بک لینک پست های بلاگ در مقابل مقدار ترافیک ورودی این صفحات را بررسی کرده ایم. همانطور که در این نمودار مشاهده می کنید، تعداد بک لینک های یک صفحه (back link, external link) ارتباط مستقیم با تعداد بازدیدکنندگان آن صفحه بطور ارگانیک (organic traffic) دارد. یعنی هرچقدر تعداد تعداد لینک های ورودی به پست بلاگ بیشتر باشد، ترافیک ورودی این پست نیز از موتورهای جستجو بیشتر می باشد. طبق چارت زیر، صفحاتی که بیش از 300 بک لینک داشته باشند، بیشترین بازدید را بصورت ارگانیک خواهند داشت.

ارتباط بین تعداد بک لینک پست های بلاگ در مقابل مقدار ترافیک ورودی این صفحات

ارتباط بین تعداد share های پست در شبکه های اجتماعی با تعداد بک لینک های صفحه:

در آخرین نمودار این مقاله، ارتباط بین تعداد به اشتراک‌گذاری یک پست (shares) در شبکه های اجتماعی را با تعداد بک لینک هایی که این مقاله از سایت های دیگر می گیرد را نمایش داده ایم.

در چارت زیر براحتی مشخص است که بین تعداد share های یک پست و تعداد بک لینک های آن، ارتباط مستقیم وجود دارد. یعنی هر اندازه تعداد share های یک مقاله بیشتر باشد، تعداد لینک های خارجی (external links) آن مقاله نیز بیشتر خواهد بود.

در حالیکه تعداد share های یک مطلب در شبکه های اجتماعی، از فاکتورهای مستقیم رتبه بندی گوگل نمی باشد (Google Ranking Factor)، با توجه به نمودار زیر، تاثیر مستقیمی بر روی تعداد بک لینک های یک صفحه و در نتیجه افزایش ترافیک ارگانیک آن خواهد داشت.

ارتباط بین تعداد به اشتراک‌گذاری یک پست (shares) در شبکه های اجتماعی را با تعداد بک لینک هایی که این مقاله از سایت های دیگر می گیرد

توجه: به یاد داشته باشید که آمار و گزارش های فوق، بصورت مطلق نمی باشند و نمی توان یک نسخه ثابت برای تمام وب سایت ها پیچید. بدین معنی که مثلا نمی توان گفت اگر یک صفحه 300 عدد لینک خارجی داشته باشد، حتما رتبه یک سرچ گوگل را به خود اختصاص خواهد داد.

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

ساختار پست بهینه برای به اشتراک‌گذاری

فرم ارسال دیدگاه درباره

راهنمای تشخیص و حذف محتوای کم ارزش از وب سایت

دیدگاه کاربران درباره

راهنمای تشخیص و حذف محتوای کم ارزش از وب سایت

دیدگاهی وجود ندارد