نحوه طراحی ساختار سایت برای بهبود سئوی آن

نحوه طراحی ساختار سایت برای بهبود سئوی آن

مشخصات مقاله

نحوه طراحی ساختار سایت برای بهبود سئوی آن

نحوه طراحی ساختار سایت برای بهبود سئوی آن

Create a Site Structure For SEO

ساختار بهینه سایت

ساختار سایت (Site Structure) چیست؟

هر اندازه ساختار سایت شما بهینه تر باشد، احتمال کسب رتبه بالاتر در نتایج سرچ گوگل بیشتر خواهد بود. هر وب سایت، یک ساختاری دارد. ممکن است ساختار آن خطی و ساده باشد. ممکن است ساختار سایت پیچیده و شلوغ باشد. اگر شما مراقب ساختار سایت خود باشید، می توانید در سرچ گوگل، کلیک های بیشتری را از کاربران دریافت کنید.

در این مقاله، مواردی را بیان می کنیم که در داشتن ساختاری مناسب سئوی سایت به شما کمک خواهد کرد. اگر نکات مطرح شده در این مقاله را مطالعه و رعایت کنید، ساختار سایت شما هم برای کاربران جذاب خواهد بود و هم راحت تر توسط خزنده های موتور جستجو مورد پیمایش قرار می گیرد و هم در صفحات نتایج جستجو (SERPs) رتبه بالاتری خواهد داشت.

دلایل اهمیت ساختار سایت:

تجربیات سالهای اخیر ما در زمینه طراحی و توسعه وب سایت نشان داده که غالبا ساختار سایت (Site Structure) توسط وبمستران نادیده گرفته می شود. به بیان دیگر، با اینکه ایجاد ساختار بهینه برای سایت از موارد حیاتی و اساسی سئوی آن وب سایت است، وبمسترهای کمی از این قضیه مطلع هستند و آنرا رعایت می کنند.

ما می خواهیم دلایل اهمیت ساختار سایت را بیان کنیم و سپس نحوه پیاده سازی ساختار بهینه برای یک سایت را آموزش دهیم.

1- ساختار بهینه سایت به معنی تجربه کاربری عالی است:

وقتی شما تصاویر، استایل ها، فونت ها و سایر المان های گرافیکی را از یک سایت حذف می کنید، تنها چیزی که باقی می ماند، ساختار سایت است. ذهن انسان، عاشق تعادل و موازنه و قرار دادن قطعات بصورت منطقی در کنار هم می باشد. همچنین مشتاق پیدا کردن چیزها در جای مورد انتظارش می باشد. بنابراین بطور منطقی و عقلی، یک ساختار منطقی و قوی، برای کاربران کطلوب می باشد.

همانطور که می دانید، هر چه وب سایت تان برای کاربران جذاب تر باشد، برای موتورهای جستجو هم دلچسب تر خواهد بود. الگوریتم های گوگل از اطلاعات کاربران جستجوکننده برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کنند. اگر سایت شما CTR (Click Through Rate) خوبی نداشته باشد، در نتایج جستجوی گوگل نیز رتبه خوبی نخواهد داشت.

اگر کاربر پس از سرچ در گوگل، روی لینک یک سایت کلیک کنند و وارد آن شوند، در صورتی که این سایت ساختار مناسبی داشته باشد، کاربر زمان طولانی تری در آن باقی خواهد ماند و نرخ پرش (Bounce Rate) کم خواهد شد که در نهایت منتیج به کسب رتبه بالاتر در نتایج سرچ گوگل می شود.

2- یک ساختار خوب باعث نمایش بخش سایت‌لینک (SiteLink) در نتایج سرچ گوگل خواهد شد:

در بخش سایت لینک (Site Link) لیستی از صفحات اصلی وب سایت نمایش می یابد که با یک سری لینک های داخلی همراه می باشد. شما حتما تا بحال بخش sitelink را مشاهده کرده اید. مانند تصویر زیر:

نمایش بخش سایت‌لینک

فواید بخش سایت‌لینک (Site Link):

 • تسهیل و تسریع حرکت بین صفحات سایت
 • هدایت کاربران به مهم ترین صفحات سایت
 • افزایش اعتبار برند شما
 • افزایش اعتماد کاربران به سایت
 • افزایش CTR
 • کوتاه شدن قیف تبدیل (Conversion Funnel)

اما چطور می توان سایت لینک را ایجاد کرد؟ به این راحتی نیست که وارد سرویس گوگل وبمستر تولز شوید و فرمی را پر کنید تا بخش site link برای سایت شما فعال شود! بلکه الگوریتم های گوگل باعث تولید بخش سایت لینک می شوند که بر اساس ساختار سایت کار می کند.

اگر سایت شما ساختار ضعیفی داشته باشد، مسلما بخش سایت لینک در نتایج سرچ گوگل برای وب سایت شما نمایش نخواهد یافت.

3- ساختار مناسب باعث پیمایش (crawl) بهتر خواهد شد:

خزنده های موتور جستجو مانند گوگل‌بات (Google Bot) از طریق site structure وب سایت ها را پیمایش می کنند. هدف خزنده ها (crawlers) ایندکس کردن صفحات وب برای نمایش آنها در نتایج جستجو می باشد. هر اندازه ساختار سایت شما بهینه تر باشد، به همان اندازه خزنده های موتور جستجوی گوگل راحت تر و سریع تر می توانند محتوای سایت تان را پیمایش و ایندکس (crawl & index) کنند.

بطور معمول، خزنده ها نمی توانند تمام صفحات و URL های سایت شما را پیمایش و ایندکس کنند و خود گوگل اذعان کرده که ممکن است تمام صفحات یک سایت توسط GOOGLE BOT کشف نشوند. این یکی از دلایل اهمیت نقشه سایت (SITEMAP) می باشد.

4- ساختار بهینه ارتباط مستقیم با بهبود سئوی سایت دارد:

تحقیقات و تجربه ثابت کرده است که بدون داشتن یک ساختار مناسب سایت، نمی توان در سئوی آن سایت به موفقیت دست یافت. ساختار سایت خوب باعث ایجاد زیربنای مناسب و قوی برای سئوی سایت خواهد شد که می تواند به ترافیک ارگانیک زیادی از سمت موتورهای جستجو مانند گوگل منتج شود.

5 قدم برای ایجاد ساختار سایت:

اکنون بیان می کنیم که چگونه می توان ساختار سایت مناسب را پیاده سازی کرد:

1- پیاده سازی ساختار سلسله مراتبی (hierarchy) قبل از توسعه سایت:

اگر شما می خواهید وب سایتی را از ابتدا شروع کنید، در بهترین حالت برای پیاده سازی ساختار بهینه و مناسب قرار دارید. حتی قبل از اینکه شروع به ایجاد صفحات در CMS کنید، باید ساختار سایت را تهیه کنید. می توانید در یک وایت بورد ساختار سایت خود را طراحی کنید، یا در یکی از پلتفرم های صفحه گسترده (SpreadSheet) مانند excel یا visio

طراحی سلسله مراتبی (hierarchy) چیزی بجز مرتب کردن اطلاعات نیست. طرحی که ساده و منطقی باشد. همچنین طراحی سلسله مراتبی می تواند شامل منو (Navigation) و ساختار آدرس صفحات (URL Structure) باشد.

بطور کلی، ساختار سلسله مراتبی یک سایت مانند تصویر زیر است:

ساختار سلسله مراتبی

ویژگی های ساختار سلسله مراتبی:

 • منطقی بودن طرح سلسله مراتبی:

فرآیند طراحی ساختار سلسله مراتبی را پیچیده نکنید و بیش از حد راجع به آن فکر نکنید. سادگی مهم است. هم برای خودتان و هم برای خزنده های موتور جستجو و هم کاربران سایت تان. هر فهرست اصلی (main category) باید منحصربفرد و مجزا باشد. هر زیرفهرست (subcategory) هم باید بنحوی با فهرست والد خود مرتبط باشد.

 • در نظر گرفتن 2 تا 7 دسته بندی اصلی:

شما نباید فهرست های اصلی زیادی برای سایت خود در نظر بگیرید. مگر اینکه سایت آمازون باشید!

اگر تعداد دسته های اصلی محصولات یا خدمات شما بیشتر از 7 تاست، باید راجع به آن تجدید نظر کنید و از تعداد آنها بکاهید.

 • حفظ تعادل بین تعداد زیرفهرست های هر بخش اصلی:

سعی کنید تعداد زیرفهرست های سایت خود را زوج در نظر بگیرید. همچنین اگر مثلا یکی از فهرست ها دارای 14 زیرفهرست است و دیگری تنها 3 زیرفهرست دارد، این ساختار سلسله مراتبی نامتعادل خواهد بود.

طراحی سلسله مراتبی نقطه شروع پیاده سازی ساختار بهینه سایت می باشد.

2- تعیین ساختار URL بطوری که مطابق منوی سلسله مراتبی باشد:

 المان مهم دوم در پیاده سازی یک ساختار مناسب سایت، طراحی ساختار URL صفحات است. اگر در قدم اول، طراحی سلسله مراتبی فهرست های مطالب وب سایت تان را بطور منطقی پیاده سازی کرده باشید، انجام این مرحله کار سختی نخواهد بود. ساختار URL از ساختار سلسله مراتبی پیروی می کند. فرض کنید ساختار سلسله مراتبی یا درختی سایت شما مانند تصویر زیر باشد:

تعیین ساختار URL

ساختار URL صفحات سایت شما باید شامل کلمات واقعی باشد و نه علامت (SYMBOL) و نیز شامل کلمات کلیدی مرتبط.

3- طراحی منوی سایت در قالب HTML و CSS:

وقتی می خواهید منوی سایت خود را کدنویسی کنید، سعی کنید آنرا ساده در نظر بگیرید و توسط HTML-CSS آنرا بنویسید. زیرا استفاده از تکنولوژی هایی مانند Ajax و Flash و JavaScript ممکن است باعث محدود شدن خزنده موتور جستجو برای پیمایش آن منو شود و در نتیجه ساختار سلسله مراتبی و URL سایت تان بدرستی توسط CRAWLER ها کشف نشود.

4- استفاده از ساختار منوی کم عمق:

مسلما ساختار منو از ساختار سلسله مراتبی سایت پیروی می کند. اطمینان حاصل کنید که صفحات ارزشمند و با اهمیت در انتهای این منو قرار نگرفته باشند و در عمق آن نباشند. سایت های کم عمق کارایی بهتری دارند. هم از لحاظ موتورهای جستجو و هم از نظر قابلیت استفاده برای کاربران. طبق تحقیقی که وب سایت Search Engine Journal انجام داده است، داریم:

“وب سایت های کم عمق، یعنی وب سایت هایی که نهایتا با دو یا سه کلیک به هر صفحه ای از آن می توان دست یافت، بیشتر از سایت های عمیق و دارای دسته بندی های تو در تو مورد پسند موتورهای جستجو و کاربران می باشد. “

5- درج لینک صفحات اصلی در هدر سایت:

هدر بالای سایت شما (top header) باید لینک های صفحات اصلی و مهم را شامل شود. وب سایت NeilPatel در هدر خود، به ساده ترین روش، لینکی به صفحات اصلی سایت خود داده است:

درج لینک صفحات اصلی در هدر سایت

افزودن هر المان دیگر به غیر از لینک فهرست های اصلی در منو، ممکن است باعث شلوغی و حواس پرتی شود. اگر قالب سایت شما بصورت پارالاکس می باشد، باید منوی اصلی را بصورت ثابت طراحی کنید تا در تمام بخش ها (sections) بتوان جابجا شد.

اگرچه منوهایی که افکت های css دارند و زیر منو بصورت محو شونده می باشد و احتمالا تجربه کاربری خوبی هم در پی دارند، اما نمی توانند سئو را بهبود ببخشند. همچنین منوهایی که در آنها از تصاویر استفاده شده است، نیز از لحاظ سئو گزینه خوبی نمی باشند. منویی که توسط متن و لینک ساده ایجاد شده اند بهترین گزینه برای سئو می باشند.

اگر در فوتر سایت خود لینک هایی درج کرده اید، توصیه می شود لینک هایی که در منوی بالای سایت قرار داده اید را نیز در فوتر تکرار کنید. تغییر ترتیب لینک ها در منو یا افزودن زیرفهرست هایی به آن می تواند باعث تجربه کاربری پیچیده شود.

6- پیاده سازی ساختار جامع لینک‌دهی داخلی:

لینک های داخلی (Internal links) حکم گوشت را برای استخوان بندی ساختار سلسله مراتبی سایت دارند!

مقاله وب سایت Moz درباره لینک های داخلی، سه نکته را در زمینه اهمیت لینک دهی داخلی سایت بیان می کند:

 • به کاربر امکان جابجایی و حرکت در وب سایت را می دهند.
 • به اطلاعات سلسله مراتبی سایت کمک می کند.
 • به بهبود رتبه وب سایت در نتایج موتورهای جستجو کمک می کند.

تمام موارد مذکور، بطور مستقیم به پیاده سازی یک ساختار مناسب و قوی برای وب سایت مرتبط هستند. نباید قضیه لینک دهی داخلی (Internal-Linking) را پیچیده کرد. به بیان ساده، لینک دهی داخلی در سایت به این معنیست که در صفحات سایت، به صفحات و مقالات مرتبط دیگر یک یا چند لینک داده شود. شما باید از وجود لینک های داخلی در فهرست های اصلی مطالب و نیز زیرفهرست های آنها اطمینان حاصل کنید.

لینک داخلی (Internal Links) به موتورهای جستجو اعلام می کند که آن صفحه مهم است و اینکه چطور می تواند به صفحات دیگر برسند. هر چه تعداد لینک های داخلی به صفحات دیگر در سایت تان بیشتر باشد بهتر خواهد بود.

نتیجه گیری:

بهترین زمان برای پیاده سازی ساختاری مناسب برای وب سایت، قبل از شروع ایجاد سایت می باشد. هرچند اگر سایت شما قبلا طراحی شده است و قصد دارید آنرا طراحی مجدد (Redesign) کنید، می توانید ساختار منوی سایت را بصورت بهینه برای موتورهای جستجو (سئو:SEO) پیاده سازی کنید. ساختار سایت یکی از موارد مهم در زمینه سئو می باشد که اغلب وبمستران از اهمیت آن غافل شده اند. اگر سایت شما ساختار قوی و بهینه ای داشته باشد، سئوی خوبی نیز خواهد داشت.

منبع: https://www.entrepreneur.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

نحوه طراحی ساختار سایت برای بهبود سئوی آن

فرم ارسال دیدگاه درباره

راهنمای کامل نمایش سایت لینک (SiteLinks) در نتایج گوگل

دیدگاه کاربران درباره

راهنمای کامل نمایش سایت لینک (SiteLinks) در نتایج گوگل

avatar نوبت دهی (2019-04-27 19:59:56)
عالیه خیلی دنبالش بودم
avatar Mohtava-Admin (2019-04-27 20:53:26)
ممنون. خوشحالم که تونستم کمکی کرده باشم :) به موضوع سایت لینک کمتر بهش پرداخت میشه و مقالات محدودی درباره Site-Links صحبت کردن.
avatar میلاد (2019-06-28 05:15:32)
خیلی مفید بود
avatar Mohtava-Admin (2019-06-28 07:46:52)
خواهش میکنم :)
avatar اپیزو (2019-07-07 12:30:55)
خوب بود
avatar Mohtava-Admin (2019-07-07 12:37:54)
ممنون :)
avatar تکین (2019-09-02 14:38:46)
خیلی عالی بود ممنون اگه به تگ های سایت لینک بزنم تاثیری روی SEO داره؟
avatar احسان صفری (2019-09-03 08:23:56)
سلام دوست عزیز. خواهش می‌کنم :) بله. لینک دادن به تگ های سایت میتونه برای سئو مفید باشه. در صورتی که تگ ها (یا برچسب های مطالب) بدرستی تعریف شده باشند. موفق باشید