روش‌های افزایش سرعت لود سایت و بهبود نرخ تبدیل کاربران

روش‌های افزایش سرعت لود سایت و بهبود نرخ تبدیل کاربران

مشخصات مقاله

روش‌های افزایش سرعت لود سایت و بهبود نرخ تبدیل کاربران

افزایش نرخ تبدیل و بهبود سئوی سایت توسط بالا بردن سرعت سایت

Using Website Speed Optimization to Boost Conversions and SEO

منبع: https://blog.alexa.com/

بالا بردن سرعت سایت

سرعت لود وب سایت می تواند روی تجربه کاربری یا UX سایت، ترافیک سایت و در نهایت رتبه سایت در نتایج سرچ گوگل تاثیرگذار باشد. بنابراین یکی از معیارهای کلیدی و حیاتی در استراتژی سئوی وب سایت، سرعت آن است.

با مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که چرا سرعت لود وب سایت تا این حد اهمیت دارد و چگونه می توانید سرعت سایت تان را آنالیز کنید. با بهینه سازی سرعت سایت می توان به نتایج مهم زیر رسید:

 • افزایش سرعت لود وب سایت
 • افزایش نرخ تبدیل (CR: Conversion-Rate)
 • بهبود سئوی سایت

 

چرا افزایش سرعت لود سایت مهم است؟

بهینه سازی سرعت سایت می تواند منجر به بهبود سئوی سایت و افزایش نرخ تبدیل شود. زیرا وقتی صفحات سایت سریع لود شوند هم برای بازدیدکنندگان لذت بخش خواهد بود و هم برای موتورهای جستجو.

» کاربران به وب سایت های سریع نیاز دارند:

کاربرانی که به یک وب سایت مراجعه می کنند انتظار دارند آن سایت سریعا و بدون هیچ معطلی لود شود. در غیر اینصورت بسیاری از کاربران اقدام به بستن پنجره آن سایت خواهند کرد. بر اساس گزارش گوگل احتمال خروج (bounce) کاربران از وب سایت ها بصورت زیر است:

 • نرخ پرش کاربران 32% افزایش می یابد » اگر زمان لود سایت بین 1 تا 3 ثانیه باشد.
 • نرخ پرش کاربران 90% افزایش می یابد » اگر زمان لود سایت بین 1 تا 5 ثانیه باشد.
 • نرخ پرش کاربران 106% افزایش می یابد » اگر زمان لود سایت بین 1 تا 6 ثانیه باشد.
 • نرخ پرش کاربران 123% افزایش می یابد » زمان لود سایت بین 1 تا 10 ثانیه باشد.

کاربران به وب سایت های سریع نیاز دارند

وقتی کاربران بسرعت از سایت شما خارج شوند (بدلیل طولانی شدن لود کامل وب سایت) احتمال کسب اعتبار برای برندتان و نیز افزایش نرخ تبدیل (تبدیل کاربران به مشتریان بالقوه) کاهش خواهد یافت.

» موتورهای جستجو وب سایت سریع را ترجیح می دهند:

گوگل اعلام کرده که سرعت لود سایت روی رتبه آن وب سایت در نتایج موتورهای جستجو تاثیرگذار خواهد بود. موتورهای جستجو می خواهند نتایجی را به افراد جستجوکننده نمایش دهند که تجربه کاربری خوبی بدست آورند و رضایت آنها را همراه داشته باشد. پس مسلما وب سایت هایی که سریع تر لود می شوند در اولویت موتورهای جستجو خواهند بود. به همین دلیل، یک وب سایت برای اینکه بتواند رضایت کاربران و موتورهای جستجو را جلب کند باید بهینه سازی سرعت لود سایت را در استراتژی سئوی خود قرار دهد.

سرعت لود مناسب برای وب سایت چقدر است؟

بعنوان یک معیار می توان گفته گوگل را مد نظر داشت که “سرعت لود زیر 3 ثانیه مناسب است”

بر اساس یکی از آنالیزهای گوگل:

“حدود 70% صفحات فرود موبایلی (mobile landing page) بیش از 5 ثانیه طول می کشد تا بخش بالایی صفحات سایت (در معرض دید کاربران یا اصطلاحا above the fold) لود شود و بیش از 7 ثانیه طول می کشد تا بطور کامل لود شوند”

طبق اعلام گوگل هدف ما برای سرعت لود صفحات سایت، زیر 3 ثانیه باشد. اما در نظر داشته باشید که سرعت لود وب سایت خود را با رقبای خود نیز مقایسه کنید تا از آنها عقب نمانید.

سرعت لود مناسب برای وب سایت چیست؟

نحوه اجرای تست سرعت لود وب سایت:

برای اینکه سرعت لود صفحات سایت خود را چک کنید و متوجه شوید سایت تان چقدر برای مخاطبین و موتورهای جستجو رضایت بخش است، توصیه می شود از ابزارهای تست سرعت سایت استفاده کنید.

بخش Site Audit وب سایت الکسا یکی از ابزارهایی است که می توان برای آنالیز سرعت وب سایت استفاده کرد اما پولی است!

پیشنهاد ما برای تست سرعت سایت استفاده از ابزار gtMetrix است. پس از وارد کردن آدرس سایت موردنظر خود در باکس مربوطه، جی‌تی متریکس آمار دقیق سرعت لود سایت را نمایش خواهد داد. دقت کنید که باید برای هر صفحه از سایت اینکار را انجام دهید و رتبه GTmetrix هریک را بطور مجزا محاسبه کنید. ابزار دیگری که برای چک کردن سرعت لود صفحات سایت مفید و کاربردی است ابزار PageSpeed Insights Google می باشد.

چگونه سرعت لود وب سایت را افزایش دهیم؟

اگر احساس می کنید وب سایت تان دیر لود می شود 8 تکنیکی که در این مقاله آموزش می دهیم را انجام دهید تا یک وب سایت کاربرپسند و سئوپسند داشته باشید:

 

1- فعال‌سازی کش وب‌سایت (Website Caching):

کش وب سایت یا website caching داده های موردنیاز یک وب سایت را در مرورگر ذخیره می کند (در بار اول بازدید کاربر از سایت) و در دفعات بعدی مراجعه کاربر به آن سایت تمام منابع و داده ها مجددا لود نمی شوند و از کش ذخیره شده استفاده می شود تا سریع تر لود شود. بسته به اینکه وب سایت تان با چه پلتفرمی طراحی شده است، روش فعال سازی cache متفاوت می باشد. ممکن است با یک قطعه کد انجام شود یا با نصب یک پلاگین در وردپرس مانند W3 Total Cache

2- آنالیز و بررسی پلاگین های نصب شده (Audit Plugins):

اگرچه پلاگین های وردپرس می توانند عملکرد و امکانات یک وب سایت را بشدت افزایش دهند و هزینه های توسعه را کاهش دهند اما در عین حال ممکن است باعث کاهش سرعت لود وب سایت شوند. افزونه هایی که کارهای پیچیده انجام می دهند یا از کیفیت پایینی برخوردار هستند می توانند بیش از سایر پلاگین وردپرس سرعت لود سایت را پایین بیاورند.

توصیه می شود بطور مرتب پلاگین های فعال وب سایت وردپرسی خود را چک کنید تا مطمئن شوید تنها افزونه های ضروری و با کیفیت نصب و فعال هستند. ابزارهایی مانند Kinsta می توانند به شما در بررسی و اسکن وردپرس و پلاگین های آن کمک کنند و میزان مصرف منابع هریک از پلاگین ها را متوجه شوید.

3- کاهش تعداد فایل های HTML و CSS و JS:

هر چه تعداد فایل های موجود در صفحه وب بیشتر باشد زمان بیشتری طول می کشد تا آن صفحه در مرورگر کاربر لود شود. بنابراین کاهش تعداد فایل های HTML و CSS و JavaScript می تواند روی سرعت لود صفحات سایت تاثیرگذار باشد. بنابراین استفاده از تکنیک هایی مانند AMP (Accelerated Mobile Pages) که باعث فشرده سازی فایل های HTML و CSS می شود می تواند موثر باشد.

4- فشرده سازی فایل های سایت:

روش دیگری که برای کاهش زمان لود وب سایت موثر است فشرده سازی فایل ها و منابع سایت می باشد. وقتی فایل های سایت تان کم حجم باشد مسلما سرعت لودینگ صفحات سایت بیشتر خواهد بود. فشرده سازی GZip یکی از روش های کاهش سایز فایل های سایت است.

5- کاهش تعداد ریدایرکت های سایت:

یکی از کاربردهای ریدایرکت ها (redirect) در سایت هدایت کاربران از صفحه ای که محتوایش پاک شده یا کم ارزش است به صفحه ای که محتوای با ارزشی دارد. اما وجود ریدایرکت های زیاد در یک وب سایت می تواند مشکل ساز باشد. Redirect ها باعث اضافه شدن درخواست http جدید به سرور می شوند که در نهایت منجر به کندی لود سایت خواهند شد. پس برای بهینه سازی سرعت وب سایت توصیه می شود تعداد ریدایرکت های سایت تان را کاهش دهید.

6- استفاده از فرمت گرافیکی بهینه:

المان های گرافیکی بزرگ و با حجم بالا دیر لود می شوند و منجر به کاهش سرعت لود کلی صفحه سایت خواهند شد. برای بهینه سازی تصاویر وب سایت می توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • انتخاب فرمت صحیح تصاویر برای وب (JPG, PNG, Gif, SVG, …)
 • سایزبندی مناسب تصاویر سایت به نحوی که بزرگتر از قالب در نظر گرفته شده نباشد.
 • استفاده از ابزارهای آنلاین مانند TinyPNG برای کاهش حجم تصاویر (PNG و JPG) بدون کاهش کیفیت شان.
 • فرمت های جدید تصاویر را در نظر بگیرید مانند WebP گوگل. اینگونه تصاویر فشرده سازی بیشتری را شامل می شوند اما در تمام مرورگرها پشتیبانی نمی شوند. پس باید یک فرمت پشتیبان (png یا jpg) برای آنها داشته باشید.

7- آپلود ویدئو در وب سایت های اشتراک ویدئو:

به این دلیل که ویدئوها معمولا حجم بالایی دارند بشدت می توانند روی لود سایت تاثیر منفی داشته باشند. بنابراین اکیدا توصیه می شود ویدئوها را در هاست خود آپلود نکنید بلکه از سایت های اشتراک ویدئو مانند آپارات و یوتیوب استفاده کنید سپس اسکریپت آن را در سایت خود embed کنید.

8-  آپگرید کردن به هاست با کیفیت:

میزبانی وب می تواند انواع مختلفی داشته باشد: رایگان، ارزان، اشتراکی (shared) و اختصاصی (dedicated). هاست های اقتصادی و کم کیفیت ممکن است روی سرعت لود سایت تاثیر منفی بگذارند. اگر هم اکنون از سرورهای اشتراکی برای سایت خود استفاده می کنید، توصیه می کنیم برای بهینه سازی سرعت سایت خود آن را به virtual private server (VPS) آپگرید کنید.

 

ادامه روند آنالیز و بهینه سازی سرعت لود وب سایت:

اگر سرعت لود سایت خود را بطور مداوم و مکرر چک و آنالیز کنید، می توانید از مشکلات احتمالی سئوی سایت خود مطلع شوید و مطمئن شوید که سایت تان باعث رضایت کاربران و نیز موتورهای جستجو می باشد و سیگنال های مثبتی به گوگل برای کسب رتبه های بالا ارسال می کند.

در نهایت اگر پس از مطالعه این مقاله سوال یا پیشنهادی در زمینه سرعت سایت خود و مباحث مربوط به آن دارید از طریق فرم دیدگاه پایین همین مقاله با ما در تماس باشید. یا به آدرس [email protected] ایمیل ارسال کنید.

4/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

روش‌های افزایش سرعت لود سایت و بهبود نرخ تبدیل کاربران

فرم ارسال دیدگاه درباره

روش‌های افزایش سرعت لود سایت و بهبود نرخ تبدیل کاربران

دیدگاه کاربران درباره

روش‌های افزایش سرعت لود سایت و بهبود نرخ تبدیل کاربران

دیدگاهی وجود ندارد