نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل و دلایل اهمیت آن

نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل و دلایل اهمیت آن

مشخصات مقاله

نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل و دلایل اهمیت آن

نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل و دلایل اهمیت آن

How to Submit Your Website to Google

نحوه ثبت وب سایت در گوگل و دلیل اهمیت آن

لزوم معرفی آدرس وب‌سایت به گوگل و نحوه انجام آن:

فرض کنید شما یک وب سایتی طراحی و آماده کرده اید و مطالب خوبی در آن درج کرده اید و بازخورد اطرافیانتان را راجع به آن دریافت کرده اید. اکنون می خواهید آنرا با تمام دنیا به اشتراک بگذارید. اما باید توجه داشته باشید که به محض فشردن دکمه انتشار (publish) مقالات سایت شما در گوگل ایندکس و شناخته نخواهند شد. برای اینکه وب سایت شما سریع تر در نتایج سرچ گوگل لیست شوند، باید یک سری کارها را انجام دهید.

گوگل چگونه محتوای وب سایت شما را پیدا می کند؟

نحوه پیمایش و ایندکس صفحات توسط بات گوگل:

گوگل بر اساس مستندات خودش، از مجموعه ای از کامپیوترها جهت پیمایش (Crawl) میلیون ها وب سایت استفاده می کند. به این خزنده ها به اصطلاح Googlebot گفته می شود. در هر بار پیمایش، با لیستی از صفحات وب که از آخرین پیمایش بدست آمده شروع می کند. همچنین از نقشه های سایت موجود در کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) نیز در زمینه پیمایش صفحات وب بهره می برد. در طی پیمایش، Googlebot بدنبال صفحات و وب سایت های جدید، آپدیت صفحات موجود و نیز لینک های شکسته (Broken Links) می باشد. اگر صفحات جدید را در نقشه سایت (Site Map) وب سایت خود تعریف کرده باشید، گوگل سریعا آنها را کشف کرده و محتوای آن را مورد پیمایش قرار می دهد و آن صفحه را بر اساس بیش از 200 معیار در لیست نتایج جستجوی خود قرار می دهد.

پس از اتمام عملیات پیمایش توسط خزنده های موتور جستجوی گوگل، هر صفحه ای که یافت شده در لیست صفحات ایندکس شده گوگل قرار می گیرد. هر صفحه یا وب سایتی که آپدیت می شود در لیست مذکور بروزرسانی خواهد شد.

در جریان پردازش نتایج جستجو، گوگل به المان های صفحه مانند عنوان (Title)، توضیحات (Description)، تگ Alt تصاویر و غیره توجه می کند. با توجه به فرآیند پیمایش توسط خزنده های گوگل، ظاهرا نیازی به ثبت وب سایت در گوگل نیست و وب سایت شما بطور اتوماتیک پیمایش و ایندکس خواهد شد. اما زمان بیشتری نیاز است تا گوگل این کارها را انجام دهد. نسبت به اینکه مدیر وب سایت، سایتش را بطور دستی در گوگل ثبت کند.

اگر می خواهید مطمئن شوید که یک سایت در گوگل ایندکس شده یا خیر و در صورت ایندکس بودن، چه تعداد صفحه ایندکس شده است، عبارت زیر را در گوگل سرچ کنید:

site:mohtavaban.com

بعنوان مثال، در مورد وب سایت HubSpot تصویر زیر را خواهیم داشت:

وب سایت HubSpot

آنالیز نتایج حاصل از site:domain.com

  • اگر هیچ محتوایی از وب سایت تان هنوز در گوگل ایندکس نشده است: گوگل به شما اطلاع می دهد که جستجوی شما هیچ نتیجه ای نداشته است.
  • اگر هیچ محتوایی یافت نشود: در این صورت، قدم بعدی شما باید این باشد که یک نقشه سایت برای وب سایت تان ابجاد کنید که بتوانید آنرا به گوگل اعلام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه ایجاد نقشه سایت، به این مقاله مراجعه شود.

برای یادگیری نحوه افزودن نقشه سایت در سرویس گوگل وبمستر تولز، این مقاله را مطالعه فرمائید.

چقدر طول میکشد تا محتوای سایت ایندکس شود؟

یکی از متخصصین وب سایت HubSpot بنام Casey henry آنالیزی انجام داده تا زمان پیمایش و ایندکس (Crawl & Index) مطالب در دو موتورجستجوی گوگل و یاهو را بدست آورد. در صورتی که مدیر وب سایت، یک نقشه سایت آپدیت را بصورت دستی در کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) وارد نکند، تقریبا 1375 دقیقه طول میکشد تا گوگل مطالب را پیمایش (Crawl) کند. این مقدار برای یاهو 1773 دقیقه می باشد. بنابراین حدود یک روز کامل طول میکشد تا گوگل مطلب جدید را پیمایش کند. به نمودار زیر دقت کنید:

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)

منبع: Moz

آپدیت نقشه سایت بصورت دستی:

توصیه می شود در صورتی که یک وب سایت جدید طراحی کرده اید و مطالبی در آن نوشته اید، و یا اینکه در وب سایت فعلی خود چند صفحه و پست جدید وارد کرده اید، حتما یک نقشه سایت آپدیت (Updated Sitemap) در کنسول جستجوی گوگل خود درج کنید. بنابر همان تحلیلی که آقای Henry انجام داده بود، درصورتی که یک نقشه سایت آپدیت را بصورت دستی در کنسول گوگل درج کنید، 14 دقیقه طول میکشد تا گوگل آن صفحات جدید را پیمایش کند و در مورد یاهو 245 دقیقه می باشد!

مدت زمان پیمایش و ایندکس صفحات جدید:

علاوه بر این، صفحه جدید شما می تواند در همان روز در نتایج جستجوی گوگل نمایش یابد و از سمت موتورهای جستجو ترافیک ورودی داشته باشد. نمودار زیر بیانگر مدت زمان پیمایش و ایندکس صفحات جدید در صورت استفاده از نقشه سایت می باشد:

مدت زمان پیمایش و ایندکس صفحات جدید در صورت استفاده از نقشه سایت

چگونه می توان یک وب سایت را به گوگل معرفی کرد؟

اگر یک سایت جدید دارید، ابتدا باید این سایت را در کنسول جستجوی گوگل معرفی و تائید (Verify) کرده و سپس URL آنرا با مراجعه به این آدرس، در گوگل ثبت کنید.

اگر در سایت فعلی خود تعدادی صفحه جدید ایجاد  کرده اید، باید نقشه سایت آپدیت شده را که شامل آدرس این صفحات جدید می باشد را در بخش مربوطه وارد کنید.

چگونه می توان یک وب سایت را به گوگل معرفی کرد؟

معرفی نقشه سایت به گوگل:

برای افزودن نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل، ابتدا وارد پنل کاربری Google Search Console و یا همان Google Webmaster Tools خود شوید. سپس در تب Crawl ، گزینه Sitemap را انتخاب نمائید. در این بخش می توانید نقشه سایت بروزشده خود را ارسال کنید تا گوگل در اسرع وقت صفحات و پست های جدید شما را پیمایش و ایندکس کند.

معرفی نقشه سایت به گوگل

درج آدرس صفحه جدید در نقشه سایت:

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا لازم است پس از هر بار که یک صفحه یا مقاله جدید درج می کنید، نقشه سایت را بصورت دستی به گوگل معرفی کنید؟ پاسخ این سوال اینست که در صورتی که مطالب این صفحه جدید از اهمیت بالایی برای شما برخوردار هستند و نیاز است تا گوگل بسرعت آنرا پیمایش و ایندکس کند، بهتر است نقشه سایت را به روش مذکور به گوگل معرفی کنید. اما اگر تغییرات کوچکی در یک صفحه داده اید و یا اینکه صفحات و مقالات جدید و تازه منتشر شده خیلی مهم نیستند، می توانید منتظر روال عادی پیمایش و ایندکس گوگل بمانید.

با مراجعه به این مقاله می توانید نحوه افزودن نقشه سایت (Site map) در گوگل وبمستر تولز را فرا بگیرید.

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل و دلایل اهمیت آن

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش حذف صفحات ایندکس شده از گوگل

دیدگاه کاربران درباره

آموزش حذف صفحات ایندکس شده از گوگل

دیدگاهی وجود ندارد