۸ نکته کلیدی برای بهبود تجربه کاربری وب‌سایت

۸ نکته کلیدی برای بهبود تجربه کاربری وب‌سایت

مشخصات مقاله

۸ نکته کلیدی برای بهبود تجربه کاربری وب‌سایت

8 نکته کلیدی برای بهبود تجربه کاربری وب سایت

Tips for Improving Your Site’s User Experience

نکات کلیدی بهبود UX

روش‌های بهبود تجربه کاربری (UX) سایت

لزوم بهبود تجربه کاربری (UX) وب سایت:

آیا تابحال شده که برای دریافت اطلاعاتی وارد یک وبلاگ یا وب سایتی شده باشید اما حس خوبی با خواندن مقالات آن سایت یا بلاگ نداشته باشید و مطالعه محتوای آن دشوار باشد؟

جمع آوری اطلاعات، نگارش مقاله و به اشتراک گذاری آنها به تنهایی برای استراتژی محتوای سایت شما کافی نخواهد بود. ممکن است شما کلی وقت صرف نگارش و یا ترجمه یک مقاله کنید اما بدلیل تجربه کاربری نامناسب سایت تان، استقبال خوبی از آن نشود و در واقع تمام هزینه هایی که برای این مقالات صرف کرده اید به هدر می رود.

بهبود فرمت محتوای یک وب سایت روش های مختلفی دارد. با پیاده سازی روش هایی که در این مقاله آموزش می دهیم، مطالب سایت شما برای خوانندگان آن جذاب تر خواهد شد و در نهایت باعث بهبود تجربه کاربری سایت تان و افزایش تعداد بازدیدکنندگان آن خواهد شد.

1- انتخاب عنوان (Heading) مناسب:

شاید شما تا کنون متوجه اهمیت عنوان مقالات سایت خود برای بهبود تجربه کاربری (UX Improvement) آن نشده اید. اما باید حتما به آن فکر کنید.

معیارهای تعریف عنوان مناسب:

  • شفاف و مستقیم (Clear & straightforward)
  • دارای طول مشابه (Similar in Length)
  • موازی در ساختار (Parallel in Structure)
  • بطور مستقیم مرتبط با عنوان مقاله

عناوین (headings) در مقالات نه تنها برای سئو اهمیت دارند، بلکه برای راحتی مطالعه مقاله توسط کاربران نیز مهم می باشند. با مشخص بودن عناوین یک مقاله، کاربران می توانند ساده تر مطلب موردنظر خود را پیدا کنند. جابجایی در مقالات و اسکن آنها راحت تر خواهد شد.

2- افزودن تصاویر معتبر (Authentic Images):

همانطور که می دانید، استفاده از تصاویر برای افزایش جذابیت بصری محتوای وب سایت موثر می باشد. اما باید در انتخاب تصاویر دقت کرد.

با اینکه استفاده از تصاویر اینترنتی مانند Stock Photos ساده و رایگان است، اما توصیه می کنیم فقط از آنها در مقالات سایت خود استفاده نکنید. تا حد ممکن از تصاویر منحصر بفردی که خودتان گرفته اید و یا عکاس حرفه ای شما تهیه کرده است استفاده کنید.

وب سایت VWO: Visual Website Optimizer طی تحقیقی که روی یک سایت حمل و نقل بار انجام داده است، متوجه شده که وقتی در مقالات این سایت از تصاویر واقعی وانت ها و کامیون های این شرکت استفاده شده باشد حدود 45 درصد نسبت به تصاویر Stock photos بازدید و بازدهی بیشتری خواهد داشت.

افزودن تصاویر معتبر

3- استفاده از انواع مختلف فرمت‌دهی متن:

زیبایی بصری یک مقاله فقط با درج تصاویر حاصل نمی شود، بلکه استفاده از فرمت های مختلف متن مانند پاراگراف، لیست (bullet list)، زیرعنوان (Subheading) و غیره نیز می تواند بر جذابیت بصری یک مقاله بیافزاید.

4- استفاده از فضای خالی در مطالب (White Space):

اگر تمام مقاله در یک پاراگراف نوشته شده بود آیا مایل به خواندن آن بودید و یا سریعا از مطالعه مقاله منصرف می شدید؟

استفاده از فضای خالی در متن مقالات سایت، به اندازه استفاده از فرمت های مختلف (bullet list , paragraph, …) اهمیت دارد. توصیه می شود در بین تصاویر و متون سایت خود از فضای خالی استفاده کنید.

استفاده از فضای خالی (white space) در مقاله از اهمیت بالایی برخوردارست. فضای خالی می تواند کاربر را به سمت خواندن مطلب سوق دهد، فضایی برای تنفس کاربر ایجاد می کند!

فضای خالی اطراف تصاویر، استفاده از لیست، تعریف زیرعنوان همه و همه می توانند باعث ایجاد فضای خالی شوند.

بعنوان مثال، دو نمونه متن را در بخش زیر مطرح کرده ایم. اولین متن بدون Enter و پاراگراف و لیست و… می باشد:

I first met Dean not long after my wife and I split up. I had just gotten over a serious illness that I won’t bother to talk about, except that it had something to do with the miserably weary split-up and my feeling that everything was dead. With the coming of Dean Moriarty began the part of my life you could call my life on the road. Before that I’d often dreamed of going West to see the country, always vaguely planning and never taking off. Dean is the perfect guy for the road because he actually was born on the road, when his parents were passing through Salt Lake City in 1926, in a jalopy, on their way to Los Angeles. First reports of him came to me through Chad King, who’d shown me a few letters from him written in a New Mexico reform school. I was tremendously interested in the letters because they so naively and sweetly asked Chad to teach him all about Nietzsche and all the wonderful intellectual things that Chad knew. At one point Carlo and I talked about the letters and wondered if we would ever meet the strange Dean Moriarty. This is all far back, when Dean was not the way he is today, when he was a young jailkid shrouded in mystery. Then news came that Dean was out of reform school and was coming to New York for the first time; also there was talk that he had just married a girl called Marylou.

اگرچه فرمت متن فوق برای یک رمان مناسب می باشد، اما مطمئنا برای یک مقاله در سایت اصلا مناسب نیست.

اکنون متن دوم را مشاهده کنید:

"Following your work blunder, Black encourages you to reach out to people you are close to at work as fast as possible.

‘Get to your champions, your supporters, your mentors, you don't want them hearing about it in the hallway from somebody else a week later,’ Black says.

The point is to make sure they hear the correct information directly from you and not a rumor that has spun out of control.

Those champions and supporters can help you restore your personal image, Black adds."

 

همانطور که مشاهده می کنید، متن فوق برای درج در بلاگ یک وب سایت بسیار مناسب تر می باشد. زیرا کاربر می تواند راحت تر در متن بچرخد و پاراگراف ها را تشخیص دهد و آنها را سریع تر اسکن کند.

5- تعاملی کردن متن (Interactive Content):

اگرچه استفاده از انواع مختلف فرمت دهی به متن مانند پاراگراف و لیست و… و نیز استفاده از تکنیک فضای خالی می تواند باعث تشویق کاربران به مطالعه مطالب سایت خواهد شد، استفاده از عواملی که باعث تعاملی شدن مطالب سایت شود نیز می تواند باعث رقبت بیشتر کاربران به مطالعه مقالات سایت و نیز بازگشت مجدد کاربران به سایت شما شود.

برقراری تعامل با کاربر روش های گوناگونی دارد. بعنوان مثال: وقتی کاربر با ماوس بر روی لینک می رود، رنگ متن لینک (anchor text) تغییر کند، یا با hover ماوس روی تصویر محصول، مشخصات کلی محصول روی عکس آن نمایش داده شود.

6- بهینه‌سازی سایت برای موبایل:

نا امید کننده است اگر با دستگاه موبایل خود وارد سایتی شوید که اندازه صفحات آن با اسکرین گوشی شما همخوانی ندارد و برای خواندن مطالب آن، علاوه بر اسکرول عمودی، مجبور باشید اسکرول افقی نیز داشته باشید. از سال 2015 موتورجستجوی گوگل برای وب سایت هایی که ریسپانسیو (یا mobile-friendly) باشند امتیاز خاصی قائل شده است.

گوگل همچنین استراتژی mobile-first indexing را در پیش گرفته است یعنی برای پیمایش وب سایت ها، ابتدا نسخه موبایل آنها را پیمایش می کند. زیرا اکثر سرچ هایی که در گوگل انجام می گیرد از طریق موبایل می باشد.

با اینحال گوگل نمی خواهد شما را نگران کند! برای وب سایت هایی که نسخه موبایل ندارند، ورژن دسکتاپ آنها پیمایش و ایندکس خواهد شد. اما باید بدانید که ریسپانسیو بودن قالب وب سایت یکی از فاکتورهای اصلی تعیین کننده رتبه وب سایت در نتایج موتورهای جستجو بخصوص گوگل می باشد.

اگر شما می خواهید سئوی سایت خود را بهبود ببخشید و نیز کاربران تجربه خوبی از وب سایت شما در موبایل خود داشته باشند، قابل مشاهده و خوانا کردن وب سایت تان در موبایل بسیار مهم می باشد. با انجام اینکار، نه تنها باعث بیشتر دیده شدن لینک سایت تان در نتایج سرچ گوگل خواهید شد، بلکه تجربه کاربری خوبی نیز در پی خواهد داشت.

7- حذف و شخصی‌سازی صفحات 404:

کاربری که در یک وب سایت با ارور 404 مواجه شود، به احتمال زیاد، آن سایت را ترک می کند. وجود حتی یک صفحه 404 باعث می شود تا کاربران تجربه خوبی در تعامل با سایت شما نداشته باشند و سراغ سایتی بروند که بیشتر قابل اعتماد باشد.

برای جلوگیری از خطاهای 404 در سایت خود، تمام لینک ها و صفحات سایت تان را بگردید و صفحات 404 را پیدا کنید قبل از اینکه کاربران تان آن را پیدا کنند!

به هر حال باید برای صفحاتی که با خطای 404 روبرو می شوند، قالب مشخص و زیبایی (مطابق تصویر زیر) بهمراه یک پیام مناسب طراحی کنید تا کاربران با یک صفحه 404 زیبا و جذابی مواجه شوند.

وب سایت Kualo برای صفحات 404 خود دیزاین زیر را در نظر گرفته است که باعث سرگرم شدن کاربرانش می شود:

حذف و شخصی‌سازی صفحات 404

درج یک بازی ساده و زیبای آنلاین در صفحه 404 می تواند برای بازدیدکنندگان سرگرم کننده باشد. همچنین می توانید از تصاویر انیمیشن مرتبط با موضوع سایت تان در این صفحه بهره ببرید. مانند این صفحه

همچنین شما باید یک پیغام مناسب را به کاربرانتان در صفحه 404 نمایش دهید و یک لینک مشخص برای بازگشت به وب سایت تان. می توانید در جملاتی که در این صفحه تعریف می کنید، حس شوخ طبعی نیز داشته باشید.

8- افزایش سرعت لود صفحات وب سایت:

در صورتی که صفحات وب سایت تان دیر لود شوند، کاربران سراغ سایت هایی می روند که سرعت لود بیشتری دارند. تجربه و تحقیقات نشان داده است که حدود 87% کاربرانی که وارد سایتی با تایم لود بیش از 2 ثانیه می شوند، آن سایت را ترک می کنند.

سرعت لود بالا در دستگاه های موبایل اهمیت بیشتری نسبت به دسکتاپ دارد. به منظور چک کردن سرعت لود وب سایت خود می توانید از ابزارهای رایگانی مانند سرویس Page Speed Insights گوگل، GtMetrix و یا Pingdom استفاده نمائید.

نکته: یک تجربه کاربری خوب در وب تنها به وجود اطلاعات مفید در وب سایت بستگی ندارد. بلکه مطالعه مطالب مفید و کاربردی به روشی مناسب و در یک بستر بهینه می تواند منجر به ایجاد تجربه کاربری مناسب شود.

منبع: https://www.semrush.com/blog

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

۸ نکته کلیدی برای بهبود تجربه کاربری وب‌سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

۸ نکته کلیدی برای بهبود تجربه کاربری وب‌سایت

دیدگاه کاربران درباره

۸ نکته کلیدی برای بهبود تجربه کاربری وب‌سایت

avatar علی (2019-04-28 10:25:53)
سپاس فراوان :)
avatar Mohtava-Admin (2019-04-28 19:42:14)
خواهش می‌کنم دوست عزیز :)