آموزش گوگل تگ منیجر-بخش سوم: رهگیری لینک خارجی

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش سوم: رهگیری لینک خارجی

مشخصات مقاله

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش سوم: رهگیری لینک خارجی

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش سوم: رهگیری لینک خارجی

GTM Tutorial – Part 3 – Tracking Outbound Links

رهگیری کلیک روی لینک خارجی (Outbound Link)

رهگیری کلیک روی لینک خارجی توسط سرویس گوگل تگ منیجر

تعریف متغیر (Variable) برای لینک‌های حارجی:

در مقاله قبل، نحوه پیاده سازی و تعریف تگ گوگل آنالیتیکس را در سرویس مدیریت تگ گوگل (GTM) آموزش دادیم. در این مثال می خواهیم نحوه رهگیری کلیک کاربران بر روی یک لینک مشخص در وب سایت را آموزش دهیم.

بدین منظور ابتدا به منوی Variables رفته و در بخش متغیرهای پیش فرض (built-in variables) روی لینک Configure کلیک کنید. سپس مطابق تصویر زیر گزینه Click URL را انتخاب کنید.

تعریف متغیر (Variable) برای لینک‌های حارجی

پس از انتخاب Click URL دکمه ضربدر x را بزنید. اکنون مطابق تصویر زیر مشاهده می کنید که Click URL با نوع Data Layer Variable به لیست متغیرها اضافه شده است.

Click URL با نوع Data Layer Variable به لیست متغیرها اضافه شده است

اکنون نوبت تعریف Trigger می باشد. در منوی Triggers روی دکمه NEW کلیک کنید تا یک TRIGGER جدید بسازید. به آن نام Outbound Link Clicked اختصاص دهید. از لیست تصویر زیر، گزینه Just Links را انتخاب کنید.

گزینه Just Links را انتخاب کنید

سپس با پنجره زیر روبرو می شویم:

انجام تنظیمات Trigger

ما در این مثال می خواهیم رویدادی را برای لینک های خارجی (لینکی که href آن شامل آدرس سایت ما نیست) تعریف کنیم. پس گزینه Some Link Clicks را انتخاب کرده و مطابق تصویر زیر، گزینه اول همان Click URL بماند. گزینه دوم را عبارت does not contain انتخاب کنید و برای باکس سوم دامین سایت خود را وارد کنید.

تعریف Trigger برای لینک خارجی

در نهایت دکمه Save را می فشاریم. اکنون این Trigger به لیست Trigger های ما اضافه شده است.

حالا باید یک تگ جدید ایجاد کنیم. بنابراین به منوی Tags رفته و دکمه NEW را بزنید. نام آنرا GA Outbound Link Clicked Event انتخاب می کنیم. در بخش Tag Configuration آیتم دوم یعنی Classic Analytics را انتخاب کنید.

اکنون باید کد رهگیری آنالیتیکس (Tracking ID) را در باکس مربوطه وارد کنیم و مطابق تصویر زیر، سایر فیلدها را پر کنید:

تعریف تگ جدید برای لینک های اکسترنال

همانطور که در تصویر بالا می بینید، در این مثال باید نوع رهگیری (Track Type) را برابر با Event انتخاب کنیم. اگر خاطرتان باشد در مثال اول، برای این فیلد Page View ست کردیم. سایر تنظیمات را دست نزنید و در نهایت دکمه Save را کلیک کنید. حالا باید پس از انجام Configuration، روی Trigger کلیک کنیم و Trigger ای که قبلا با نام Outbound Link Clicked ساخته ایم را انتخاب کنیم.

هم اکنون باید تگ جدید خود را debug کنید تا از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل کنید. برای فعالسازی مد debug کافیست مانند مثال اول روی لینک preview کلیک کنید. سپس در همان مرورگر و در یک تب جدید، وب سایت خود را باز کنید و یا اگر باز است آنرا رفرش کنید تا تغییرات شما اعمال شود. پنل مربوط به debug سرویس GTM در پایین وب سایت فعال خواهد شد. مطابق تصویر زیر:

پنل مربوط به debug سرویس GTM

در این تصویر تگ اولی که در GTM تعریف کردیم یعنی GA Base Tag فعال است اما تگی که اخیرا ایجاد کرده ایم (با نام GA Outbound Link Clicked Event) فعال نیست (Not Fired) زیرا هنوز روی هیچ لینک خارجی (External Link) کلیک نکرده ایم.

حالا اگر در وب سایت خود روی یک لینک خارجی (لینکی که به سایت های دیگر غیر از سایت خودتان اشاره دارد:  Outbound-External Link) کلیک کنید، این تگ فعال (fire) خواهد شد و پنل GTM Debug بصورت زیر نمایش می یابد:

فعال شدن کلیک لینک خارجی در پنل دیباگ

در بخش Summary تصویر بالا اولین لینک، رویداد gtm.linkClick رخ داده است که یکی از رویدادهای داخلی و پیش فرض GTM می باشد. و در سمت راست تصویر عبارت Tags fired on this event را مشاهده می کنید.

حال اگر روی لینک Summary کلیک کنید، مطابق تصویر زیر متوجه می شوید که هر دو تگ شما فعال می باشند:

منوی summary در پنل دیباگ GTM

همانطور که در تصاویر بالا می بینید، تب Tags فعال می باشد. اکنون روی تب Variables کلیک کنید و از نوار Summary نیز روی gtm.linkClick کلیک کنید.

کلیک روی gtm.linkClick

اگر خاطرتان باشد در هنگام تعریف Link در GTM ، پارامترهای Category , Action , Label را بصورت زیر تعریف کردیم:

  • Category=Interactions
  • Action=Outbound Link Clicked
  • Label={{Click Url}}

مشاهده می کنید که دو پارامتر اول یعنی Category و Action دارای مقادیر استاتیک (ثابت) می باشند اما پارامتر Label برابر با {{Click Url}} تعریف شده است. عبارت Click URL این ویژگی را دارد که بصورت داینامیک مقدار href هر لینک خارجی را در خود ذخیره می کند. در این مثال چون لینک خارجی ما به سایت گوگل اشاره دارد، با فعال کردن تب Tags و سپس کلیک روی تگ  GA Outbound Link Clicked Event و انتخاب gtm.linkClick از نوار سمت چپ، تصویر زیر را خواهیم داشت:

کلیک روی تگ GA Outbound Link Clicked Event

مشاهده می شود که مقدار Event Label برابر عبارت http://www.google.co.uk می باشد.

بنابراین در هنگام debug کردن یک تگ، تنها چک کردن فعال شدن (fire) صحیح تگ کافی نیست بلکه باید مقادیر متغیرهایی که برای آن تگ تعریف کرده اید را نیز چک کنید.

ضمیمه بخش سوم: چک کردن عملکرد تگ ها در گوگل آنالیتیکس بصورت زنده

روش دیگری که برای تست کردن عملکرد تگ ها و متغیرهای GTM وجود دارد، استفاده از سرویس گزارش زنده (Real-Time) گوگل آنالیتیکس می باشد. اگر روی لینک خارجی مذکور کلیک کنیم، مطابق تصویر زیر می توان آمار آنرا در Real Time آنالیتیکس داشته باشیم.

در بخش Real Time روی لینک Events کلیک کنید. مشاهده می کنید که یک کلیک با category=interactions و action=outbound link clicked ثبت شده است. اگر به وب سایت خود مراجعه کنید و مجددا روی آن لینک خارجی کلیک کنید، یک واحد به تعداد کلیک های این لینک افزوده خواهد شد.

حال اگر روی لینک category کلیک کنید، در صفحه جدیدی که می بینید می توانید Label هر لینک کلیک شده را به تفکیک مشاهده کنید. تصویر زیر:

مشاهده Label لینک های خارجی کلیک شده

در بخش چهارم آموزش سرویس Google Tag Manager نحوه رهگیری فرم های ثبت نام در وب سایت را آموزش خواهیم داد.

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش سوم: رهگیری لینک خارجی

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش سوم: رهگیری لینک خارجی

دیدگاه کاربران درباره

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش سوم: رهگیری لینک خارجی

avatar الیاس (2018-08-20 21:41:51)
سلام ممنون از مطلب خوبتون فقط یک سوالی که ما برای دانلود فایل و رهگیری لینک های خارجی استفاده می کنیم و در قسمت real time هم ایونت میاد اما اینجا فقط به لحظه نشون میده آیا این امکان وجود داره که تاریخچه این ایونت هایی که تعریف کردیم ببینیم نه اینکه فقط در قسمت rael time باشه ممنون میشم راهنمایی فرمایید
avatar پوریا (2018-11-07 01:25:27)
آقا دم شما گرم بابت این آموزش گوگل تگ منیجر خوب
avatar Mohtava-Admin (2018-11-07 10:13:41)

سلام آقا پوریا. خواهش میکنم

ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید

avatar احمدرضا (2019-07-13 19:20:49)
خیلی ممنون از انتشار این مطلب. من گام به گام طبق آموزش شما پیش رفتم . اما در اون بخشی که نوع رهگیری (Track Type) را برابر با Event انتخاب کنیم. و کتگوری رو "اینتراکشن" این تعریف در لیست وجود نداره. و بعد از اون اکشن هم به همین نحو. لطفا راهنمایی کنید.