آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ و تبلیغات ایمیلی

آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ و تبلیغات ایمیلی

مشخصات مقاله

آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ و تبلیغات ایمیلی

راهنمای کامل ایمیل مارکتینگ

The Ultimate Guide to Email Marketing

راهنمای کامل ایمیل مارکتینگ

تاریخچه بازاریابی ایمیلی (Email Marketing):

اولین ایمیل بازاریابی (Marketing Email) در سال 1978 ارسال شد که مبلغ 13 میلیون دلار سود در پی داشت! ابزار ایمیل مارکتینگ یکی از پرکاربردترین روش های بازاریابی دیجیتال تا امروز می باشد. اگرچه در طی سالهای اخیر، متدهای جدیدتری مانند شبکه های اجتماعی (Social Media) از طرفداران بیشتری برخوردارست.

ایمیل هنوز نمرده است! روش بازاریابی ایمیلی یکی از کانال هایی است که می توان از طریق آن با کاربران یک محصول ارتباط داشت که باعث زنده و فعال ماندن آن محصول خواهد شد. اگر از ابزار ایمیل بدرستی استفاده گردد، بازاریابی ایمیلی می تواند هم باعث ایجاد ارتباط (Relationship-Building) شود و هم تولید سود و منفعت کند.

 دانلود کتاب الکترونیکی “آموزش ایمیل مارکتینگ” 

شما باید از ایمیل برای برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه خود بهره ببرید و در متن ایمیل ارسالی، اطلاعات ارزشمند و مرتبط درج شود تا بتواند کاربران را به هدف شان نزدیک تر کند.

ایمیل مارکتینگ فقط درباره شما یا شرکت تان نمی باشد. بلکه مشتریان تان را نیز شامل می شود. اگر نکات کلیدی نحوه ایمیل مارکتینگ را یاد بگیرید، مشتریان شما فقط ایمیل ارسالی را نمی خوانند بلکه منتظر ایمیل های بعدی شما نیز خواهند بود.

اما دلیل اینکه بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) هنوز یکی از مهمترین المان های استراتژی بازاریابی است چه می باشد؟

اثربخشی ایمیل مارکتینگ (Email marketing effectiveness):

میلیون ها کاربر ایمیل در سراسر جهان وجود دارد. پس اگر دنبال کانالی برای برقراری تماس با مشتریانتان هستید، Email روشی مناسب و کامل برای اینکار می باشد.

آماری از اثربخشی ایمیل مارکتینگ:

 • ایمیل برای هر کسب‌وکاری مناسب است. حدود دو سوم مشتریان با مطالعه پیغام ایمیل ارسالی، اقدام به خرید محصول یا سرویس کرده اند.
 • تنها 20 درصد از مشتریانی که بطور مستقیم به صفحه خرید هدایت می شوند، واجد شرایط (Qualified) می باشند. به این معنی که این مشتریان باید با ایمیل های مناسب و اطلاع دهنده آگاه شوند.
 • در زمینه Acquisition ایمیل مارکتینگ حدود 40 برابر قوی تر از شبکه های اجتماعی (مانند فیسبوک و توییتر) می باشد.
 • یکی از دلایل اصلی انتخاب ایمیل مارکتینگ اینست که شما مالک این کانال ارتباطی می باشید و هیچ عامل بیرونی وجود ندارد که به شما اعلام کند که چرا و چگونه از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

 

موارد کاربرد ایمیل مارکتینگ:

در زیر، لیستی از لزوم استفاده از ایمیل مارکتینگ بیان شده است:

 • ایجاد ارتباط (Build Relationship): ایجاد ارتباطاتی از طریق مشغولیت‌های شخصی‌سازی شده.
 • آگاهی برند (Brand Awareness): در هنگام ایجاد چشم انداز، شرکت یا سرویس خود را در اولویت قرار دهید.
 • ترفیع محتوا (Content Promotion): از ایمیل برای اشتراک‌گذاری محتوای بلاگ های مرتبط بهره ببرید.
 • تولید مشتری بالقوه (Lead Generation): کاربران سایت خود را تشویق به ارسال مشخصات شان کنید. در عوض به آنها محتوا (ویدئو، کتاب الکترونیکی یا…) دلخواه را ارائه دهید.
 • بازاریابی محصول (Product Marketing): محصول یا سرویس خود را ترفیع (Promote) دهید.
 • پرورش لید (Lead Nurturing): به مشتریان خود محتواهایی را ارائه دهید که به آنها در رسیدن به اهداف شان کمک کند.

راهنمای کامل ایمیل مارکتینگ

شروع ایمیل مارکتینگ:

در این بخش، لیستی از کارهای کلیدی برای شروع یک کمپین قوی ایمیلی را معرفی می کنیم که بتواند مشتریان را جذب محصول یا سرویس ما کند.

ایجاد استراتژی ایمیل مارکتینگ:

هر کدام از مشتریان شما بطور میانگین در طول یکروز تعداد 121 ایمیل دریافت می کنند. این بدین معنیست که اگر شما یک استراتژی مناسب برای ایمیل مارکتینگ خود نداشته باشید، ایمیل های شما بین صدها ایمیل موجود در inbox کاربر گم می شود یا حتی به فولدر spam خواهد رفت.

در این مقاله شما خواهید آموخت که چگونه یک استراتژی موثر برای ایمیل مارکتینگ خود تعریف کنید بصورتیکه کاربران را تشویق به خواندن ایمیل تان کند. 5 مرحله زیر را برای تعریف استراتژی ایمیل مارکتینگ در نظر بگیرید.

مراحل تعریف استراتژی ایمیل مارکتینگ:

1- مخاطبان خود را مشخص کنید:

یک ایمیل موثر ایمیلی مرتبط می باشد. مانند موارد دیگر در مارکتینگ، این مرحله را با پرسونای مخاطبین خود آغاز کنید. بفهمید آنها چه می خواهند و کمپین ایمیلی خود را به سمت نیازهای کاربران سوق دهید.

2- اهداف خود را تعیین کنید:

قبل از اینکه اهداف خود را از راه اندازی کمپین ایمیلی مشخص کنید، نیاز است یک سری اطلاعات را مطابق زیر جمع آوری کنید. تعداد ایمیل میانگین را برای کسب و کار خود بدست آورید و از آنها بعنوان معیار اهداف خود استفاده کنید:

ایمیل مارکتینگ 1

ایمیل مارکتینگ 2

3- راهی برای ثبت نام کاربران ایجاد کنید:

لیست ایمیل، آدرس ایمیل گروهی از کاربران است که به شما اجازه داده اند که محتوای مرتبط برای آنها ارسال کنید. نا امید نشوید اگر تنها چند ایمیل در لیست خود دارید. با اینحال، تک تک این کاربران حکم طلا را برای شما دارند. پس از مدتی، لیست ایمیل شما بصورت طبیعی (organic) رشد می کند.

4- نوع کمپین ایمیلی را انتخاب کنید:

کمپین ایمیل انواع مختلفی دارد و به تعدادی عوامل بستگی دارد. مانند اینکه آیا می خواهید ایمیل خبرنامه را بصورت هفتگی ارسال کنید؟ آیا برای محصولات یا خدمات جدید شرکت خود می خواهید یک ایمیل به کاربران خود ارسال کنید؟ کدامیک از مقالات بلاگ شما ارزش به اشتراک گذاری را دارند؟

بنابراین نوع Email Campaign به مواردی بستگی دارد که می توانید مقاله Types of Email Campaign را در این زمینه مطالعه نمائید. همچنین شما باید لیست های مختلفی را برای انواع کمپین ها ایجاد کنید. در اینصورت، ایمیل های مرتبط به کاربران موردنظر ارسال خواهد شد.

5- زمان‌بندی کنید:

تعیین کنید چند وقت یکبار می خواهید به لیست مشتریان خود ایمیل ارسال کنید، قبل از بهره برداری از یک محصول جدید، پیشاپیش آنها را مطلع سازید و…

6- نتایج خود را اندازه‌گیری کنید:

این مرحله غیرقابل اجتناب است. ما بعنوان یک بازاریاب (Marketer) باید همه چیز را اندازه گیری کنیم. دقیق بودن در هر کدام از معیارهای کلیدی، می تواند به شما کمک کند تا با انجام تغییری کوچک، نتایج مثبت بزرگی را مشاهده کنید. در ادامه مقاله، KPI های آنالیز کمپین های ایمیلی را بیان خواهیم کرد.

نحوه ایجاد لیستی از ایمیل‌های کاربران

نحوه ایجاد لیستی از ایمیل‌های کاربران:

روش های مختلف و خلاقانه زیادی برای تولید لیست ایمیل وجود دارد (بدون نیاز به خرید حتی یک آدرس ایمیل). اگر بخواهیم بطور تکنیکی صحبت کنیم، تولید لیست ایمیل به دو روش کلیدی امکان پذیر است: Lead-Magnet و opt-in Forms

جذب‌کننده مشتری بالقوه (Lead Magnet):

جذب‌کننده لید (Lead Magnet) همانطور که از نامش مشخص است، مواردی هستند که می توانند به لیست ایمیل کاربران اضافه کند، به ویژه ایمیل هایی که با پیشنهادهای رایگان وارد این لیست می شوند. این پیشنهاد می تواند انواع گوناگونی داشته باشد، مرسوم ترین آنها، ارائه محتوای ارزشمند به کاربران در قبال دریافت آدرس ایمیل آنهاست.

تنها یک مشکل وجود دارد: کاربران زیاد مایل نیستند اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار دهند. شما نمی توانید توقع داشته باشید بدون اینکه به کاربران، محتوای ارزشمندی ارائه دهید، ایمیل آنها را بگیرید.

روش‌های جذب لید در وب سایت:

در اینجا، لیستی از موارد جذب کننده لید (lead magnet) را ذکر کرده ایم:

 • کتاب الکترونیکی (Ebook)
 • اینفوگرافیک (InfoGraphic)
 • گزارش یا تحقیق (Report)
 • چک لیست (CheckList)
 • قالب (Template)
 • وبینار یا آموزش (Webinar)
 • ابزار (Tools)

اگر شما در منابع فوق محدودیت دارید، می توانید محتوای مقالات برگزیده خود را بصورت جذاب تری برای مشتری ارسال کنید.

نحوه ایجاد یک جذب کننده لید عالی:

به خاطر داشته باشید که جذب کننده های لید (Lead Magnets) باید در راستای استراتژی کمپین ایمیل شما باشند. در زیر، لیستی از دستورالعمل های لازم جهت تولید لیستی از ایمیل های مشتریان بالقوه را آورده ایم:

 • پیشنهاد خود را بصورت عملی و راه حلی بیان کنید:

اطلاعات عملی و کاربردی را به کاربران ارائه دهید که بتواند بطور واقعی مشکل آنها را حل کند.

 • کسب اطمینان از فرمت محتوای ارسالی به کاربران:

جذب کننده لید (lead magnet) باید با فرمت دیجیتالی باشد مثلا فرمت pdf یا ویدیو تا کاربر بتواند راحت آنرا دانلود کرده و استفاده کند.

 • پیشنهادی به کاربر ارائه دهید که از محتوای آن در آینده مطلع باشید:

هیچ چیز بدتر از این نیست که کاربر در یک پیشنهاد عالی و جذاب ثبت نام کند اما محتوای نا امید کننده ای نصیب او شود. دقت کنید که محتوای ارائه شده به کاربر با ارزش باشد و با استراتژی کسب و کار شما هماهنگ باشد وگرنه ممکن است به اعتماد کاربران لطمه وارد شود.

 • با آهنرباهای لید (Lead Magnets) طوری رفتار کنید که در آینده به راه حلی برای کسب درآمد تبدیل شوند.

هدف اصلی از کمپین ایمیلی ترغیب کاربران به خرید از سایت است. بدین صورت که شما محتوای رایگان و ارزشمندی به کاربران نشان می دهید و بتدریج آنها را به سمت محصولات و سرویس های پولی خود سوق می دهید.

 • پیشنهادهایی را ارائه کنید که به فرآیند خرید کاربران از سایت مرتبط باشد:

هر لید جدید در یک مرحله از فرآیند خرید قرار دارد. این وظیفه شماست که متوجه شوید او در کدام مرحله قرار دارد. لیست ایمیل را از ابتدا بخشبندی کنید و پیشنهادات opt-in را با توجه به مرحله ای که لید قرار دارد تعیین کنید.

بدست آوردن لید

نحوه طراحی یک فرم opt-in جذاب:

 فرم opt-in فرمیست که چگونگی دریافت مشخصات کاربران را تعیین می کند. دروازه ای است بین مشتریان بالقوه شما و محتوای ارزشمندی که برای آنها ارسال می کنید.

 • یک طراحی جذاب و هدر جالب توجه ایجاد کنید:

فرم شما باید برند شده باشد، در صفحه کاملا مشخص باشد و بتواند کاربران را ترغیب به ثبت نام کند. شما می خواهید کاربران را با پیشنهاد خود جذب کنید.

 • محتوا را مرتبط با پیشنهاد تولید کنید:

بدلیل اینکه هدف شما رساندن کاربران به اطلاعات دلخواه آنان است، نباید سعی کنید آنها را فریب دهید. هر گونه اطلاعاتی در فرم شما باید ارائه ای صادقانه از پیشنهاد باشد.

 • فرم را ساده طراحی کنید:

این آیتم می تواند اولین تعامل شما با چشم انداز (prospect) باشد. کاربران را با یک فرم طولانی با فیلدهای زیاد نترسانید! از کاربران اطلاعات ضروری را بخواهید: نام و ایمیل آنها برای شروع مناسب است.

 • فرم opt-in را طوری طراحی کنید که یک ایمیل تائیدیه به آدرس ایمیل کاربر ارسال شود:

شاید در نگاه اول تائید کردن آدرس ایمیل کاربر از طریق ارسال لینک فعالسازی، آزاردهنده باشد اما آمار نشان می دهد که مشتریان از فعالسازی دو مرحله ای بیشتر استقبال می کنند تا اینکه پس از پر کردن فرم، فورا پیام welcome به ایمیل آنها ارسال شود.

 • از کارکرد صحیح فرآیند اطمینان کسب کنید:

قبل از اینکه کمپین ایمیلی را بطور عملی شروع کنید، تجربه کاربری آنرا در نظر بگیرید. فرم ثبت اطلاعات کاربر را مجددا چک کنید تا همانطور که انتظار دارید کار کند، صفحه تشکر و خوش آمد بدرستی نمایش یابد و پیشنهاد شما به همان صورتی که به کاربر وعده داده بودید به آنها تحویل داده شود.

» بعنوان نمونه، در فرم opt-in زیر، در قالب یک طرح جذاب، کتاب الکترونیکی راهنمای جذب لید (Lead magnet) را برای کاربران ارسال می کنیم.

فرم ایمیل مارکتینگ

اجزاء یک ایمیل بازاریابی موفق:

 • موضوع (Subject): سعی کنید موضوع ایمیل را جذاب، شفاف و کاربردی تعریف کنید که با متن ایمیل نیز سازگاری داشته باشد.
 • متن (Body): محتوای ایمیل (Email Body) باید شخصی سازی شده باشد و در یک زمینه خاص صحبت کند.
 • تصاویر (Images): سعی کنید تصاویری انتخاب کنید که برای تمام دستگاه ها (موبایل، تبلت، کامپیوتر و…) بهینه (Optimize) باشند و جذاب و مرتبط باشند.
 • فراخوان برای اقدام (Call to Action): دکمه CTA باید در متن ایمیل کاملا مشخص و واضح باشد و کاربر را به یک پیشنهاد مرتبط هدایت کند.
 • زمان‌بندی (Timing): طبق یک تحقیق بهترین زمان و ساعت برای ارسال ایمیل های مارکتینگ، سه شنبه ها ساعت 11 ظهر می باشد.
 • واکنش‌گرایی (Responsiveness): طبق آمار، 55 درصد کاربران در موبایل خود ایمیل ها را چک می کنند، بنابراین بسیار اهمیت دارد که ایمیل بازاریابی شما واکنش گرا (ریسپانسیو: Responsive) باشد.
 • شخصی سازی (Personalization): متن ایمیل مارکتینگ را طوری بنویسید که گویی آنرا برای یکی از دوستان خود میفرستید. حتما نام فرد را بهمراه سایر مشخصات فردی او در متن ایمیل لحاظ شود.

 

منبع: https://blog.hubspot.com

2/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ و تبلیغات ایمیلی

فرم ارسال دیدگاه درباره

معرفی دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای بازاریابی دیجیتال

دیدگاه کاربران درباره

معرفی دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای بازاریابی دیجیتال

دیدگاهی وجود ندارد