آموزش مفاهیم طراحی تجربه کاربری (UX Design)

آموزش مفاهیم طراحی تجربه کاربری (UX Design)

مشخصات مقاله

آموزش مفاهیم طراحی تجربه کاربری (UX Design)

 آموزش مفاهیم طراحی تجربه کاربری (UX Design) 

 

آموزش طراحی تجربه کاربری; بخش اول: تجربه کاربری چیست؟

UX Design Tutorial; Part1: What is UX

منبع:  https://webdesign.tutsplus.com/articles/what-is-ux-design–cms-28361

آموزش طراحی تجربه کاربری

تجربه کاربری چیست؟

با سلام. مقاله آموزش UX که قبلا در وب سایت محتوا بیان کرده ایم، در واقع ترجمه ای از یکی از مقالات وب سایت Lynda بوده است. در آن مقاله، مثال ها و نمونه های کاربردی از بهبود تجربه کاربری (UX) را بررسی نمودیم. مقاله ای که در حال مطالعه آن می باشید ترجمه ای است از مقالات وب سایت تاتس‌پلاس (TutsPlus)

احتمالا واژه UX را در جاهای مختلف شنیده اید و یا دیده اید. UX مخفف عبارت User Experience می باشد که در فارسی معادل “تجربه کاربری” ترجمه شده است. به اولین بخش از آموزش ux (تجربه کاربری) خوش آمدید.

 

با درک و بینش شروع می شود (Starts with understanding):

در دنیای واقعی، این قضیه بسیار حیاتی و مهم است که با کاربران و مشتریان وب سایت تان (چه مستقیم و چه غیرمستقیم) همدردی کنید و خودتان را بجای آنها قرار دهید:

با درک و بینش شروع می شود

بطور کلی، وظیفه یک طراح رابط کاربری (User Experience Designer) فهمیدن و درک کردن کاربران وب سایت می باشد. کاربران انسان هستند و مسلما اهداف و رفتار مشخصی در تعامل با یک وب سایت دارند. تجربه کاربری (UX) در نهایت، می تواند یک محصول را در نظر کاربران، مفید، قابل استفاده، زیبا و قابل درک کند.

با کاربران سایت تان همدردی (Empathy) کنید:

به منظور طراحی یک تجربه کاربری مناسب و مفید، شما بعنوان طراح تجربه کاربری (UX Designer) باید بتوانید با کاربران و مشتریان سایت تان همدردی کنید و خودتان را بجای آنها بگذارید. یک تجربه کاربری خوب می تواند نتیجه یک درک و فهم خوب نسبت به کاربران یک وب سایت و یا اپلیکیشن باشد.

فهمیدن کاربران می تواند شامل مراحل زیر باشد:

 • کاربران وب سایت و یا مشتریان محصولات شما چه کسانی هستند؟
 • آنها چرا از محصولات شما استفاده می کنند؟
 • آنها چه می خواهند؟
 • چگونه آنها را به سمت محصول موردنظرشان سوق دهیم؟

در بخش بعد، نحوه انتخاب ابزار مناسب برای طراحی تجربه کاربری را بررسی خواهیم کرد.

آموزش طراحی تجربه کاربری; بخش دوم: انتخاب ابزار طراحی تجربه کاربری

UX Design Tutorial; Part2: Choosing UX Design Tools

منبع: https://webdesign.tutsplus.com/articles/design-tools–cms-28402

محصول (The Product)

در بخش قبل، توضیح دادیم که تجربه کاربری چیست؟ در این بخش می خواهیم درمورد انتخاب ابزارهای طراحی تجربه کاربری بحث کنیم.

ابزارهای مختلفی در زمینه تجربه کاربری وجود دارد. انتخاب ابزارهای مناسب از بین آنها کار راحتی نیست. در این مقاله، مواردی که در انتخاب ابزار مناسب به شما کمک می کند را بررسی می کنیم.

محصول (The Product):

در هنگام انتخاب ابزاری برای طراحی تجربه کاربری، حتما نوع محصول و زمانی که برای تولید Mock-up در اختیار دارید را در نظر بگیرید. مواردی که یک طراح تجربه کاربری از ابزارهای طراحی UX می خواهد اینست که بین تیم های طراحی بتواند ارتباط ایجاد کند و تا مرحله پیاده سازی آن محصول پیش برود.

در بین تمام ابزارهای موجود در زمینه طراحی تجربه کاربری، مواردی وجود دارد که بین تمام آنها مشترک است و به اصطلاح OVERLAP می باشند. ابزارهایی وجود دارند که مخصوص پلتفرم های خاصی می باشند و یا برای موبایل یا وب بکار می روند. طراحان تجربه کاربری از ابزارهای متنوعی بدلیل پوشاندن نقاط ضعف هرکدام استفاده می کنند.

فاکتورهای دیگر (Other Factors):

فاکتورهای دیگر را که باید مدنظر قرار داد بصورت زیر می باشند:

 • سرعت (Speed): سرعت نمایش خروجی (general speed of output)
 • وفاداری (Fidelity)
 • به اشتراک گذاری (Sharing): در دسترس بودن ویژگی های همکاری (Availability of collaboration features)
 • تست کردن کاربر (User Testing)
 • مستندات پشتیبانی (Support Documentation)
 • پشتیبانی از موبایل/صفحات لمسی (Support Mobile/Touch)
 • امکان ایجاد تعاملات پیچیده (Ability to create complex interactions)

یکی دیگر از مواردی که می تواند در انتخاب ابزار مناسب طراحی تجربه کاربری موثر باشد، امکان ایجاد محیطی که طراحی انجام شده بتواند در مقابل عملکرد کاربران تست و اعتبارسنجی شود. بعنوان ابزارهایی مانند مارول (Marvel) و اینویژن (inVision) این امکان را دارند که طراحی های انجام شده را به دستگاه هایی مانند موبایل بفرستند تا در آنها تست شوند.

در صنعت طراحی، مجموعه نرم افزارهای شرکت ادوبی (Adobe’s Creative Cloud Suite) مانند فتوشاپ (photoshop) و illustrator و ایندیزاین (InDesign) معمولا بعنوان ابزارهای استاندارد و محبوب طراحان مطرح می شود. اگرچه استفاده از ابزارهای جانبی برای پوشش نقاط ضعف احتمالی نرم افزارهای ادوبی محتمل است. انتخاب اینگونه ابزارها می تواند تا حدی شخصی باشد و به بودجه طراح و نوع محصول او ارتباط دارد.

ابزار جدید طراحی تجربه کاربری (UX):

آن چیزی که این روزها در حوزه ابزارهای طراحی باعث تعجب و شگفتی است، هجوم ابزارهای جدید نمونه سازی (PROTOTYPING) است. ابزارهایی وجود دارند که بدون داشتن دانش کدنویسی، می توانند بصورت ویژوال، تعاملات کاربر با طرح را شبیه سازی کنند. مانند نرم افزارهای Principle App ، Flinto و… که برای نمایش تجربه اسکرین های چندگانه (Multi-Screens) برای طراحان این قضیه می تواند جالب باشد که بجای یک صفحه استاتیک و ایستا، نمونه طراحی هایی ایجاد کنند که قابلیت تعامل داشته باشند.

در نهایت، انتخاب ابزار مناسب برای طراحی تجربه کاربری، به نیازهای روزمره شما، پلتفرمی که استفاده می کنید و نحوه تعامل و اشتراک با همکاران و یا کاربران محصول بستگی دارد.

در بخش بعدی، ویژگی های اصلی یک طراحی تجربه کاربری (UX Design) را بررسی می کنیم.

آموزش طراحی تجربه کاربری; بخش سوم: اجزاء اصلی تجربه کاربری

UX Design Tutorial; Part3: The Five Core Components of UX

منبع: https://webdesign.tutsplus.com/articles/the-5-core-components-of-ux–cms-28432

5 آیتم اصلی تشکیل دهنده UX

در بخش قبل درباره انتخاب ابزار طراحی تجربه کاربری صحبت کردیم.

به منظور درک مفهوم UX ، ابتدا اجازه دهید شرح کارهایی که یک طراح تجربه کاربری (UX designer) انجام می دهد را بیان کنیم.

5 آیتم اصلی تشکیل دهنده UX:

1- معماری اطلاعات (Information Architecture یا IA)

2- طراحی تعاملی (Interaction Design)

3- قابلیت استفاده (Usability)

4- نمونه سازی اولیه (Prototyping)

5- طراحی بصری (Visual Design)

1- معماری اطلاعات (Information Architecture یا IA):

معماری اطلاعات به معنی متصل کردن و مرتبط کردن مردم به محتوا به نحوی که برای آنها قابل فهم باشد. باعث ایجاد محتوای سلسله مراتبی و استفاده از المان های مختلفی مانند منو (Navigation) به منظور افزودن ساختار می شود. ساختار دادن به انواع اطلاعات موجود در صفحه و مرتب سازی آنها به منظور آسان پیدا کردن اطلاعات موردنظر است.

2- طراحی تعاملی (Interaction Design):

با فعل و انفعالات خاص بین کاربر و اسکرین سروکار دارد. طراحی بصری به اهدافی از کاربر پاسخ می دهد که در طراحی تعاملی پشتیبانی می شود. طراحی تعاملی همچنین از نمونه سازی اولیه (Prototyping) به منظور بررسی رفتار (behaviors) و فعالیت های کامپوننت های مختلف استفاده می کند. برای روشن شدن قضیه، به مثالی توجه نمائید. در طراحی یک اپلیکیشن موبایل، صفحه ورود به حساب کاربری (sign in) آیا بصورت fade in ظاهر می شود و یا slide right و یا…؟ این انواع transition باید در این مرحله (طراحی تعاملی) مشخص شوند تا محصول نهایی، بیشترین شباهت را به اهداف و خواسته های طراح داشته باشد.

3- قابلیت استفاده (Usability):

قابلیت استفاده (Usability) برای تعیین اعتبار تصمیمات مربوط به طراحی از داده ها استفاده می کند. تا وقتی که در شرکت های مختلف، افرادی با پس زمینه (بک گراند) های مختلف، درمورد اهداف شرکت صحبت می کنند، این وظیفه طراح تجربه کاربری (UX Designer) است که نیازهای کاربران را بسنجد و در مواردی که کاربر در حین استفاده از محصول (product) دچار یاس و ناامیدی می شود، راه چاره ای داشته باشد. این داده ها می توانند از روش های گوناگونی بدست آیند. روش هایی مانند نظرسنجی، مطالعات آزمایشگاهی، مصاحبه حضوری با کاربران، تست A/B و…

قابلیت استفاده (Usability) ایده ای است که یک فرد معمولی بتواند از محصول استفاده کند و محصول به اندازه کافی برای کاربر ساده، توضیحی و کارا باشد. فراتر از فهم آسان محصول و کسب اطمینان از عملکرد صحیح آن، طراحان UX موظف هستند که کاربران را از طریق تجربه کاربری، به آن محصول مشخص جذب کنند.

4- نمونه سازی (Prototyping):

یک نمونه (Prototype) را می توان نسخه مقدماتی و اولیه محصول درنظر گرفت. نمونه سازی یک روش ارزان و منعطف است برای تست محصول مناسب کاربران. چه این محصول، یک اپلیکیشن موبایل باشد و چه یک وب سایت و حتی یک محصول فیزیکی. با انجام نمونه سازی، بینش و اطلاعاتی به طراح تجربه کاربری داده می شود که او توسط این اطلاعات می تواند مقدار کارایی و عملکرد محصول و تطابق آن با نیازهای کاربران را بسنجد.

نمونه سازی مرحله ای است که در آن می توانید اولویت های طراحی محصول را شناسایی کنید، محصول را بطور ارزان و کم هزینه تست کنید و در نهایت محدودیت ها و تداخل های بوجود آمده را در پیاده سازی طراحی محصول بررسی و رفع نمائید. بنابراین، مرحله نمونه سازی، به این دلیل مهم است که می تواند شما را به محصول نهایی و نحوه عملکرد آن نزدیک کند قبل از اینکه برای تولید و توسعه محصول موردنظر، زمان، هزینه و منابع را سرمایه گذاری کنید.

5- طراحی بصری (Visual Design):

طراحی بصری (visual design) از منظر بصری (visual) در بهبود تجربه کاربری، موثر است. این مرحله تا حد زیادی با برند تجاری محصول شما مرتبط می باشد. در تحقیقات جدیدی که انجام شده، قابلیت استفاده (Usability) و زیبائی شناسی (Aesthetics) بطور مثبت و موثری با هم در ارتباط می باشند. مرحله طراحی بصری (Visual Design) در چگونه کارکردن محصول با رنگ ها، typography و… طراح تجربه کاربری را مطلع می سازد.

تاکنون، در بخش های قبل، درباره اینکه UX چیست؟ و ابزارهای UX و اجزای اصلی UX صحبت کردیم. در بخش بعد، دلایل اهمیت تحقیقات در زمینه UX را بررسی خواهیم کرد.

آموزش طراحی تجربه کاربری; بخش چهارم: اهمیت تحقیقات تجربه کاربری

UX Design Tutorial; Part4: Importance of UX Research

منبع: https://webdesign.tutsplus.com/articles/design-process-ux-research–cms-28468

اهمیت تحقیقات تجربه کاربری

در بخش قبل، اجزاء اصلی تجربه کاربری را معرفی کردیم و شرح دادیم. 5 کامپوننت اصلی تشکیل دهنده طراحی تجربه کاربری عبارتند از: معماری اطلاعات-طراحی تعاملی-قابلیت استفاده-نمونه سازی اولیه و طراحی بصری.

در این بخش درباره اهمیت طراحی تجربه کاربری صحبت خواهیم کرد.

اهمیت طراحی تجربه کاربری:

تحقیقات تجربه کاربری (UX Research) سرمایه گذاری مهمی است در فرآیند هر طراحی. تحقیقات شامل جمع آوری و آنالیز داده ها در مسیر بهبود قابلیت استفاده (Usability) می باشد که در آن از مجموعه ای از تکنیک های تحقیق (مصاحبه-interview و تست قابلیت استفاده-usability testing و…) استفاده می شود.

هدف تحقیقات UX:

هدف تحقیقات UX کمک به فرآیند شناخت و درک کاربران می باشد. توسط تعامل با کاربران هدف و نهایی (END USERS)، حس بهتری از تاثیر طراحی مان را روی کاربران بالقوه دریافت می کنیم و فرضیات و دیدگاه های شخصی خود را کنار میگذاریم.

وظایف طراح تجربه کاربری (UX Designer):

این مرحله (تحقیقات UX) بینش و درک اساسی راجع به رفتار کاربران و نیازهای آنها در اختیار طراح UX قرار می دهد که می تواند توسط مصاحبه با کاربران و مشتریان بدست آید. طراح UX بدین گونه می تواند از حس کاربر در تعامل با محصول باخبر شود. این تحقیقات می تواند کاربر را با فرآیند و عملکرد واقعی محصول مواجه کند و موارد سرخوردگی و ناامیدی او را نمایان کند.

بطور کلی، انجام تحقیقات UX مهم است به این دلیل که سوالات و مسائل سطح بالایی را برای سهامداران محصول روشن و مشخص می کند. روی نیازهای واقعی تمرکز دارد و احتیاجات آینده را برای رفع نیازهای فعلی تعریف می کند و اینکه کدامیک از تغییرات در محصول، دارای اولویت بالاتری می باشند. در بخش بعدی، اصول طراحی را بیان خواهیم کرد.

در بخش بعد، اصول طراحی تجربه کاربری (ux design fundamentals) را بیان خواهیم کرد.

آموزش طراحی تجربه کاربری; بخش پنجم: اصول طراحی UX

UX Design Tutorial; Part5: UX Design Fundamentals

منبع: https://webdesign.tutsplus.com/articles/design-process-design-fundamentals–cms-28642

چگونگی چیدمان و ترکیب المان ها در کنار یکدیگر

در بخش قبل، دلایل اهمیت انجام تحقیق درباره طراحی تجربه کاربری را بیان کردیم. در این مقاله، شما اصول طراحی را یاد می گیرید. اینکه یک طراح چه چیزی را می خواهد بیان کند. تصمیمات بصری که در مورد اهداف طراحی گرفته می شود.

نقطه شروع (Starting Point):

بعنوان نقطه شروع (Starting Point) بهتر است چگونگی چیدمان و ترکیب المان ها در کنار یکدیگر را به منظور کمک به تعامل بصری با کاربر را یاد بگیریم.

المان ها، مواد تشکیل دهنده یک طراحی هستند و قوانین طراحی مشخص می کند که این المان ها چگونه در کنار یکدیگر ترکیب می شوند. شکل (shape)، رنگ، سایز و بافت (texture) نمونه ای از المان ها می باشند.

در کنار هم قرار دادن المان ها، بصورت موثر، باید بوسیله یادگیری اصول و قوانین طراحی انجام شود:

1- تعادل (Balance):

تعادل در طراحی شبیه دنیای واقعی می باشد. بعنوان مثال، یک شکل بزرگ در نزدیکی وسط صفحه، می تواند با حضور یک شکل کوچکتر در نزدیکی یکی از لبه های صفحه به تعادل برسد.

2- تضاد (Contrast):

تضاد (Contrast) در طراحی بدین معنیست که از المان های متضاد (opposite) مانند تاریکی و روشنایی (light and dark) در کنار هم استفاده شود. اینکار می تواند باعث ایجاد علاقه بصری (visual interest) شود که باعث مختل شدن هارمونی موجود در طراحی خواهد شد.

3- نزدیکی (Proximity):

نزدیکی (proximity) باعث ایجاد ارتباط بین المان ها و اتصال آنها بصورت بصری می شود.

4- هم ترازی (Alignment):

هم ترازی (alignment) به ما امکان مرتب سازی و یکپارچه کردن المان ها را می دهد. تراز کردن المانها بصورت بصری آنها را به هم متصل می کند.

5- تکرار (Repetition):

تکرار (repetition) توسط گره زدن المان های مجزا، باعث تقویت طراحی می شود. باعث ایجاد ارتباط بین المان ها می شود. تکرار می تواند ریتم و هارمونی ایجاد کند.

6- فضا (Space):

فضای مثبت و منفی بسیار می تواند در حوزه طراحی اهمیت داشته باشد. فضا، فاصله بین، اطراف، بالا، پایین و… المان ها می باشد.

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش مفاهیم طراحی تجربه کاربری (UX Design)

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش تجربه کاربری (UX) در طراحی وب

دیدگاه کاربران درباره

آموزش تجربه کاربری (UX) در طراحی وب

دیدگاهی وجود ندارد