جستجوی صوتی و اهمیت آن در سئوی ۲۰۱۸

جستجوی صوتی و اهمیت آن در سئوی ۲۰۱۸

مشخصات مقاله

جستجوی صوتی و اهمیت آن در سئوی ۲۰۱۸

جستجوی صوتی و اهمیت آن در سئوی 2018

Voice Search & SEO

جستجوی صوتی و اهمیت آن در سئوی 2018

تکنولوژی تشخیص صدا و جستجوی صوتی:

چیزی که سالهای قبل تنها می توانستیم در فیلم های تخیلی مشاهده کنیم! در سالهای اخیر به لطف پیشرفت تکنولوژی، می توان در واقعیت از آن استفاده کنیم. نام این تکنولوژی، تشخیص صدا یا Voice Recognition است که در قالب جستجوی صوتی یا Voice Search پیاده سازی شده است. بدین صورت که دیگر نیازی نیست به انگشتان خود زحمت دهید و سوال یا عبارت موردنظرتان را در باکس سرچ گوگل تایپ کنید. فقط کافیست آنرا با صدای بلند و رسا، به موتور جستجوی گوگل اعلام کنید تا نتایج موردنظرتان نمایش داده شود.

انواع سوالات در جستجوی صوتی:

سوالاتی نظیر “what’s the weather like outside?” یا “pizza places near me“این روش نوین در جستجو، روز به روز در حال گسترش و محبوبیت در بین کاربران اینترنت می باشد. بنابراین موتورهای جستجو برای جستجوی صوتی اهمیت ویژه ای در سال های آینده قائل خواهند شد و باید سایت خود را برای انواع سرچ صوتی بهینه کنید. به منظور شروع بهینه سازی سایت برای جستجوی صوتی، باید بدانید جستجوی صوتی با جستجوی سنتی متفاوت است.

شما در حال حاضر می دانید که بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو (SEO: Search-Engine-Optimization) برای کسب رتبه بالا در نتایج سرچ کاربران، یک امر ضروری است. قدم بعدی اینست که اطلاعات خود را در زمینه تکنولوژی های جدید دنیا بروز نگه دارید و سایت خود را با آنها تطابق دهید. اما چگونه می توان وب سایت را برای جستجوی صوتی بهینه کرد؟ با مطالعه ادامه مقاله، به پاسخ این سوال خواهید رسید.

جستجوی صوتی چقدر رو به گسترش است؟

Voice Search یا جستجوی صوتی، روز به روز در حال افزایش محبوبیت است. اگرچه بطور کامل جایگزین جستجوی سنتی متنی نخواهد شد اما به هر حال سرچ صوتی بطور روز افزون در دستگاه های موبایل و حتی کامپیوتر در حال گسترش می باشد. در بخش زیر، آماری از جستجوی صوتی بیان شده است:

  • در سال 2020 میلادی، حدود نیمی از جستجوها بصورت صوتی خواهند بود.
  • تعداد جستجوهای صوتی انجام شده در سال 2016 میلادی حدود 35 برابر سال 2008 می باشد.
  • جستجوی صوتی در برنامه حدود 55 درصد نوجوانان و 40 درصد بزرگسالان بصورت روزانه وجود دارد.
  • 19 درصد مردم در طی یکروز حداقل یکبار از تکنولوژی Siri استفاده می کنند.

جستجوی صوتی چقدر رو به گسترش است؟

 

دلایل و فواید جستجوی صوتی (Voice Search)

دلایل متعددی برای رشد محبوبیت جستجوی صوتی یا ویس سرچ در بین کاربران وجود دارد. از قبیل: معرفی اسپیکرهای خانگی مانند Amazon Alexa. چه کسی از دستگاه های هوشمندی که از فناوری هوش مصنوعی (AI: Artificial Intelligence) بهره می برند، استقبال نمی کند و از آنها استفاده نمی کند؟! علاوه بر این، کاربران معمولا توسط موبایل یا تبلت خود سعی می کنند بطور صوتی در گوگل سرچ کنند.

اما دلیل محبوبیت روز افزون جستجوی صوتی اینست که مردم نسبت به تایپ عبارت موردنظر، سریع تر و راحت تر صحبت می کنند. همچنین کاربران می توانند در جستجوی صوتی، جزئیات بیشتری را بیان کنند و به نتایج دقیق تر و مرتبط تری دست پیدا کنند. علاوه بر این، افرادی که عادت به انجام همزمان چند کار را با هم دارند (Multi-Tasking) سرچ صوتی می تواند بسیار کاربردی باشد مثلا هنگام پختن شام، تماشای تلویزیون یا…

چه کسانی از جستجوی صوتی استفاده می کنند؟

اغلب افرادی که عبارت موردنظر خود را بصورت صوتی جستجو می کنند نوجوانان می باشند اما این نوع سرچ در بین افراد بزرگسال در حال گسترش می باشد. افراد جوان تر به دلیل جذابیت جستجوی صوتی و راحتی کار با آن و علاقه بیشتر به حرف زدن، به این نوع از سرچ بیشتر علاقه نشان می دهند. طبق بررسی بلاگ گوگل، حدود نیمی از افراد بین 13 تا 18 ساله، از جستجوی صوتی استفاده می کنند. البته این آمار مربوط به سراسر دنیا می باشد و این جامعه آماری مسلما در کشورمان ایران کمتر می باشد. البته برای افرادی که مشکل بینایی دارند یا نمی توانند براحتی تایپ کنند، نیز Voice-Search  مفید و کاربردی می باشد.

ویژگی‌های جستجوی صوتی برای کسب و کار شما:

افزایش تعداد جستجوهای صوتی در هر کسب و کاری، مشخص و واضح است. بنابراین باید وب سایت کسب و کارتان را برای جستجوهای صوتی بهینه کنید. به این منظور باید بدانید کاربران چطور در گوگل جستجوی صوتی انجام می دهند. ما در این بخش، ویژگی های جستجوی صوتی را بیان کرده ایم:

  • رشته پرس و جو طولانی تر است (Longer Query)
  • رشته پرس و جو سوالات بیشتری را شامل می شود.
  • اکثر کاربران بدنبال نتایج دقیق و سریع هستند.
  • رشته جستجو معمولا محلی (Local) می باشد.

1- عبارت جستجو طولانی تر است:

همانطور که قبلا اشاره کردیم، طبیعتا ما سریع تر از تایپ کردن، صحبت می کنیم. بنابراین جستجوهای صوتی طولانی تر و دقیق تر از نوع سنتی آن یعنی تایپ متن می باشند. در حالیکه جستجوی متنی معمولا بطور میانگین شامل دو کلمه می باشد، ویس سرچ ها طولانی تر هستند. بر طبق آنالیز سایت MOZ ، جستجوهای صوتی بطور میانگین شامل حداقل 3 کلمه می باشند که این تعداد در حال افزایش است.

نکاتی که در این مقاله بیان می کنیم برای صاحبین کسب و کار است که به آنها کمک می کند کلمات کلیدی بلند مناسب (Long-Term Keyword) را در محتوای سایت خود درج کنند. این عبارات کلیدی معمولا شامل 4 یا 5 کلمه می باشند که یک محصول یا سرویس را بصورت دقیق تر شرح می دهند.

2- عبارات جستجو شامل سوالات بیشتری هستند:

دلیل دیگری که جستجوی صوتی طولانی تر از جستجوی متنی می باشد اینست که معمولا همانطور که در تعامل با افراد جامعه، سوال می پرسیم، از موتور جستجو هم سوال می پرسیم که معمولا شامل کلمات پرسشی “who” ، “when” ، “what” و…  یا معادل فارسی آنها یعنی “کی” ، “چرا” ، “چه کسی” و… می باشد.

بعنوان مثال، شما به یک لاستیک نو برای دوچرخه خود نیاز دارید. در جستجوی متنی، احتمالا عبارت “فروشگاه دوچرخه” را سرچ می کنید و در جستجوی صوتی “نزدیکترین فروشگاه دوچرخه به من کجاست؟” یا “از کجا می توانم یک لاستیک نو برای دوچرخه بخرم؟” را از موتورجستجو خواهید پرسید.

نحوه هدف گذاری در محتوای سایت:

در هر دو عبارت جستجوی فوق، هدف شما از جستجو یکسان می باشد اما با کلمات و روش های مختلفی آنرا انجام داده اید. شما بعنوان مدیر سایت، باید محتوای خود را به نحوی تولید کنید که به انواع این سوالات پاسخ داده شود. یک روش عالی برای کسب رتبه خوب با سرچ این سوالات، هدف گذاری و درج کلمات کلیدی پرسشی مانند “چگونه…؟” یا “چرا…؟” در محتوای سایت می باشد. روش مناسب دیگر، طراحی صفحه سوالات متداول (FAQ) در سایت است.

عبارات جستجو شامل سوالات بیشتری هستند

3- جستجوکننده‌ها بدنبال نتایج دقیق و مستقیم هستند:

پاسخ مستقیم (Direct Answer) یا Featured Snippet در مبحث سئو، به نتیجه اول در صفحه نتایج گوگل گفته می شود که با یک کادر، از سایر نتایج متمایز شده است. تصویر زیر را مشاهده نمائید. در جستجوی صوتی، این نتایج توسط Siri یا Google Home با صدای بلند خوانده می شود. این امری بدیهی است. زیرا کاربری که از جستجوی صوتی استفاده می کند، وقت یا صبر خواندن نتایج سرچ گوگل را ندارد!

آنها بسرعت نتیجه دلخواه خود را می خواهند. حتی ممکن است بدلیل حساسیت کار همزمانی که انجام می دهند، نتوانند برای خواندن نتایج سرچ صوتی خود، به اسکرین دستگاه خود (موبایل-تبلت یا کامپیوتر) نگاه کنند. بعنوان مثال، فردی که در هنگام رانندگی، از جستجوی صوتی برای دریافت پاسخ موردنظر خود استفاده می کند.

نمایش لینک سایت در بخش پاسخ سریع یا Featured Snippet

بدلیل محبوبیت روز افزون استفاده از جستجوی صوتی، پاسخ های سریع بیشتری (Quick Answers) را در آینده در نتایج موتورهای جستجو خواهیم دید. مسلما مدیران وب سایت ها از نمایش لینک سایت شان در بخش پاسخ سریع یا Featured Snippet بسیار خرسند خواهند شد.

برای اینکه لینک سایت تان در Featured Snippet نمایش یابد، باید فرمت خاصی را در محتوای سایت خود رعایت کنید. بصورت یک تیتر سوالی در بالا و یک متن لیستی (bullet) در زیر آن. مثلا اگر در سایت تان نحوه پخت کیک موزی را آموزش داده اید، بهتر است عنوان صفحه “چگونه یک کیک موزی بپزیم؟” باشد. سپس در بخش زیر آن، مراحل پخت کیک را بصورت bullet یا لیست نمایش دهید.

آپدیت مشخصات سایت در دایرکتوری ها:

همچنین شما باید آدرس و مشخصات سایت خود را در دایرکتوری هایی نظیر Yelp ، TripAdvisor و Google My Business (GMB) آپدیت نگه دارید. سایت هایی که در اینگونه دایرکتوری ها بدرستی ثبت شده باشند، معمولا در بالای لیست نتایج جستجوی گوگل قرار می گیرند. برای افزایش شانس نمایش سایت تان بهنگام جستجوی صوتی کاربران، این دایرکتوری ها را چک کنید و از بروز بودن اطلاعات سایت تان در آنها اطمینان حاصل کنید. سپس از کاربران سایت خود بخواهید که در این دایرکتوری ها نظر (Review) خود را ثبت کنند.

یک پروفایل قوی در سرویس گوگل مای بیزینس (GMB)، باعث می شود لینک وب سایت شما بهمراه نقشه و اطلاعات تماس، در بالای نتایج سرچ گوگل نمایش یابد و احتمال کلیک (CTR) بیشتری را خواهد داشت.

جستجوکننده‌ها بدنبال نتایج دقیق و مستقیم هستند

4- عبارت جستجو معمولا بصورت محلی می باشد:

اساسا جستجوهای صوتی بصورت محلی (Local) می باشند. این قبیل جستجوها معمولا در دستگاه های موبایل یا تبلت انجام می شوند و محبوبیت بیشتری دارند. طبق آنالیز انجام شده در کشور ایالات متحده، جستجوی صوتی در دستگاه های موبایل، حدود 3 برابر جستجوی متنی می باشد. به همین دلیل است که وب سایت شما باید برای موبایل نیز بهینه باشد.

در جستجوهایی که به شکل صوتی انجام می شوند، معمولا عبارات مرتبط با مکان مانند “نزدیک من” یا “نزدیکترین” بیان می شود.

این نوع از جستجوها، مربوط به کاربرانی می شود که احتمال خرید محصول یا سفارش خدمات توسط آنها بسیار زیاد است. بنابراین شما برای تبدیل اینگونه کاربران به مشتری خود، شانس بیشتری خواهید داشت. دقت کنید که حتما مشخصات کسب و کار خود اعم از: نام، آدرس و تلفن (NAP: Name, Address, Phone) را در وب سایت و همچنین در دایرکتوری هایی مانند Google My Business ثبت کرده باشید.

عبارت جستجو معمولا بصورت محلی می باشد

 

منبع: Wix.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

جستجوی صوتی و اهمیت آن در سئوی ۲۰۱۸

فرم ارسال دیدگاه درباره

آمار و آنالیز جستجوی صوتی در سال ۲۰۱۸

دیدگاه کاربران درباره

آمار و آنالیز جستجوی صوتی در سال ۲۰۱۸

دیدگاهی وجود ندارد