۱۰ اشتباه مرگبار در طراحی وب‌سایت

۱۰ اشتباه مرگبار در طراحی وب‌سایت

مشخصات مقاله

۱۰ اشتباه مرگبار در طراحی وب‌سایت

10 اشتباه مرگبار در طراحی وب‌سایت

The 10 Mistakes in Website Design

10 اشتباه مرگبار در طراحی وب‌سایت

در این مقاله قصد داریم ده اشتباه مرگبار و خطرناک در امر طراحی وبسایت را معرفی کنیم. اگر شما بعنوان طراح وب سایت بتوانید از این اشتباهات اجتناب کنید، سایت تان از رقبا به مراتب موفق تر خواهد بود.

اشتباهات خطرناک در امر طراحی وبسایت:

1- غیرفعال‌سازی دکمه Back:

غیر فعال کردن دکمه بازگشت (Back Button) مرورگر وب، می تواند تجربه کاربری نامطلوبی را برای بازدیدکنندگان سایت تان بهمراه داشته باشد. فرض کنید کاربر به اشتباه روی لینکی در سایت شما کلیک کرده است و می خواهد به عقب برگردد، اگر دکمه Back غیرفعال باشد یا اینکه با کلیک روی دکمه برگشت، صفحه ای جدید بصورت پاپ آپ باز شود، کاربر مسلما از وب سایت شما خارح می شود و دیگر به آن سر نمی زند.

2- باز کردن پنجره جدید:

در سالهای نه چندان دور، باز شدن لینک ها در پنجره جدید (new window) جذاب و نوآورانه بود اما این قضیه در سالهای اخیر نه تنها جذاب نیست بلکه باعث ایجاد تجربه کاربری بد برای بازدیدکنندگان سایت خواهد شد. با ویژگی مرورگرهای مدرن (باز شدن وب سایت در تب جدید) خود کاربر در صورت نیاز می تواند لینک ها را در تب جدیدی در مرورگر باز کند.

3- عدم نمایش اطلاعات تماس مانند شماره تماس و آدرس:

اگر شما در وب سایت خود، محصول یا سرویس را بفروش می رسانید، توصیه می شود که حتما مشخصات تماس خود را در معرض دید کاربران قرار دهید. مرسوم ترین روش برای نمایش اطلاعات تماس در صفحه “تماس با ما” (Contact us) می باشد.

» مطالعه مقاله “نحوه طراحی صفحه تماس با ما” توصیه می شود.

اطلاعات تماس می تواند شامل آدرس ایمیل، شماره تماس، آدرس و نقشه موقعیت جغرافیایی شرکت (Google Map) باشد. لینک تماس با ما باید از طریق تمام صفحات وب سایت در دسترس عموم کاربران قرار داشته باشد. حتی اگر کسی با شما تماس نگیرد، نمایش اطلاعات تماس می تواند باعث ایجاد حس اعتماد در کاربران شود.

4- پیوندهای شکسته (Broken Links):

لینک هایی که کاربر با کلیک روی آنها به صفحه 404 هدایت می شود باعث نا امیدی آن کاربر خواهد شد!

سعی کنید بطور مرتب، مثلا هفته ای یکبار، لینک های سایت خود را چک کنید تا اطمینان حاصل کنید تمام لینک ها بدرستی کار می کنند و ارور 404 نمی دهند. همچنین می توانید با قرار دادن لینکی بعنوان “تماس با مدیر سایت” این امکان را برای کاربران فراهم کنید در صورتیکه لینک شکسته یا اشتباهات دیگری در سایت تان مشاهده کردند، آنرا از طریق فرم ارسال پیام، به مدیر سایت اعلام کنند.

5- سرور ضعیف و کند:

زمان لود پایین برای وب سایت های حرفه ای غیرقابل بخشش و بهانه گیری می باشد و می تواند باعث بالا رفتن نرخ پرش (Bounce Rate) کاربران شود. طبق تحقیقی که وب سایت Akamai انجام داده است، بازدیدکنندگان وب سایت های فروش اینترنتی تنها حداکثر 4 ثانیه برای لود صفحات فروشگاه آنلاین صبر می کنند و در صورتیکه در این 4 ثانیه سایت لود نشود، از آن خارج خواهند شد. اگر لود صفحات وب سایت شما بیشتر از 4 ثانیه طول می کشد، توصیه می شود حتما آنرا بررسی کنید. ممکن است تصاویر استفاده شده در سایت شما حجم بالایی داشته باشند و یا بدلیل ده ها مورد دیگر، سایت شما دیر لود می شود.

» مطالعه مقالات “بالا بردن سرعت لود وب سایت” توصیه می شود.

6- اطلاعات تاریخ گذشته!

بسیاری از سایت ها مقالات و محتوای تاریخ گذشته و قدیمی دارند. توصیه می شود محتوای سایت خود را بروز و تازه نگه دارید تا لینک های سایت شما در نتایج جستجوی گوگل بطور موثرتری نمایش یابد. اطمینان حاصل کنید اطلاعات سایت تان دقیق است و در صورتیکه اروری در آن مشاهده کردید، سریعا آنرا برطرف کنید.

7- منوی ضعیف (Poor Navigation):

اینترنت، سرعت را تضمین می کند. اگر کاربری وارد سایت شما شود و نداند چطور به سرعت وارد مرحله یا صفحه بعدی شود، مطمئنا از سایت شما خارج شده و وارد سایت رقیبتان خواهد شد!

خیلی بد است اگر لازم باشد برای رفتن به یک صفحه از وب سایت، دو یا سه صفحه به عقب برگردیم. باید یک منوی ثابت در تمام صفحات وجود داشته باشد که بتوان توسط آن به تمام صفحات وب سایت دسترسی داشت. بعنوان مثال می توان یک منوی همبرگری ثابت در سمت چپ قالب سایت در نظر گرفت که بدون توجه به سایز اسکرین، همیشه در دسترس کاربران باشد.

همچنین می توان یک نقشه سایت (sitemap) از تمام صفحات در دسترس کاربران قرار داد که بتوانند در یک نگاه لیست تمام صفحات وب سایت را بصورت سلسله مراتبی یا درختی مشاهده کنند.

8- استایل ها و رنگ های بسیار زیاد:

طراحی صفحات وب باید بصورت یکپارچه و هماهنگ باشد. اما برخی از سیستم های سایت ساز جدید، از صدها رنگ و فونت مختلف استفاده می کنند. ایده اینست که یکپارچگی و هارمونی قالب وب سایت را به کاربران نمایش دهید. نه اینکه به آنها ثابت کنید شما یک هنرمند هستید!

همچنین باید اطمینان حاصل کنید فونت ها و رنگ های استفاده شده در وب سایت تان در تمام پلتفرم ها (تبلت، موبایل و کامپیوتر) بدرستی نمایش می یابد.

9- صفحات بدون والد:

هر صفحه از وب سایت شما باید به صفحه اصلی لینک داشته باشد. زیرا فرض کنید همکار شما لینکی از یک وبسایت را برای شما فوروارد کرده است و شما پس از خواندن آن مطلب، می خواهید مقالات دیگری از این سایت را مطالعه کنید. اما اگر از این صفحه لینکی به صفحه اصلی وجود نداشته باشد، در بن بست قرار خواهم گرفت! معمولا می توان لوگوی سایت را در منو به صفحه اصلی (Home Page) لینک بدهیم.

10- عدم لینک دادن به شبکه های اجتماعی:

برخی از وب سایت ها از شبکه اجتماعی فیسبوک بهره می برند، برخی نیز از Pinterest استفاده می کنند و تصاویر مرتبط با کسب و کار خود را در آن منتشر می کنند. برخی هم پست های خود را در توییتر به اشتراک می گذارند. به هرحال هریک از این شبکه های اجتماعی می توانند به نوعی در گسترش تجارت ما کمک کننده باشند و اگر ما در وب سایت خود به این شبکه ها لینک ندهیم، از مزایای این شبکه ها بی بهره خواهیم ماند.

ترغیب کردن کاربران برای بازدید از سایت از طریق شبکه های اجتماعی، تنها در صورتی ممکن است که کاربران بتوانند براحتی بین شبکه های اجتماعی شما بگردند و از یکی به دیگری مراجعه کنند. اگر اینکار بدرستی انجام شود، می تواند باعث افزایش ترافیک ورودی کاربران به سایت تان از طریق شبکه های اجتماعی (Social Media) شود.

منبع: https://www.entrepreneur.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

۱۰ اشتباه مرگبار در طراحی وب‌سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

۱۰ اشتباه مرگبار در طراحی وب‌سایت

دیدگاه کاربران درباره

۱۰ اشتباه مرگبار در طراحی وب‌سایت

دیدگاهی وجود ندارد